Rätt till IT i Rättvik - En stor succé
Dataprojektet "Rätt till IT i Rättvik" med stöd från Internetfonden.se som pågår fram till Juni 2012 har blivit en succé. Just nu pågår ca 10 cirklar och under november till december 2011 genomfördes 6 cirklar. Vi har alltså redan nått över 100 deltagare.
Vi har cirklar nära i Rättvik, Furudal, Boda, Dalfors och Vikarbyn.
Just nu kan vi inte ta emot fler anmälningar, då vi har en lång väntelista. Det mest positiva, förutom det stor intresset är att vi når målgruppen datorovana 55 +, helt ovana och en del som kan väldigt lite och några som i sitt tidigare arbetsliv bara använde datorn att skriva med.
Vi hoppas kunna omfördela inom projektbidraget för att kunna erbjuda datacirklar till alla som anmält intresse. Vi samarbetar med Vuxenskolan, PRO, SPF och Rättviks kommun.
Några kommentare från deltagare:
- En dam 75 år - Tänk om jag inte gått den här datacirkeln och lärt mig, vad jag då skulle ha gott miste om mycket.
- En äldre man: Oj, vad bra jag kan läsa dagstidningen och göra stor text.
- Många - Oj, vad det här är kul !
Senast ändrad den 6 februari 2012.