Gå till innehåll

Årets FILMLÄGER - KulturKampen 2012

  • Torsdag, 2 februari 2012

Efter förra årets stora succéläger så genomför ABF i Skåne, i samarbete med Film i Skåne, KulturKampen 2012, ett filmläger för ungdomar! Boka in datumen 15-21/6.

Syftet med lägret är att deltagarna ska inspireras och lära sig mer om hur man kan uttrycka sig med film, genom både praktiska och teoretiska övningar. Inga förkunskaper krävs, bara ett brinnande intresse för att skapa film! Kostnaden är subventionerad och priset för hela veckan inklusive undervisning, material, mat och boende är 1500:- För att alla ska ges samma möjlighet att delta finns det stipendier att söka för denna kostnad.

KulturKampen
Ta chansen att vara med om en vecka fylld av filmvisningar, föreläsningar, övningar, workshops och eget filmskapande i sommarstaden Ystad. Vi bor i lägenheter på det gamla regementsområdet, ett stenkast från Ystad Studios. Flera ledare från ABF kommer att vara på plats under hela lägret. För undervisningen svarar en mix av filmpedagoger och filmskapare. Hela programmet är i dagsläget inte satt, men uppdateras kontinuerligt här.

Anmälan är öppen för alla ungdomar på gymnasiet bosatta i Skåne. Det finns begränsat antal platser, så boka in dig redan nu för att försäkra din plats!

OBS! Från och med den 14 maj har vi öppnat upp anmälan även för er som går på högstadiet!!

Sista anmälningsdag är den 30/5-2012.

För vidare information och anmälan, klicka här

Kolla även KulturKampens Facebooksida (öppnas i nytt fönster)

Senast ändrad den 22 maj 2012.