Gå till innehåll

Data, IT, mobil

Kurseroch studiecirklar inom data, IT och mobil

Drömmer du om att bli vän med din blogg, mobil eller Internetuppkoppling? Skulle du vilja bygga din egen hemsida? Bland ABFs kurser/studiecirklar i data, IT och mobil finns något för såväl nybörjaren som för den avancerade. Vi har till exempel kurser i Word, Excel, PowerPoint, Facebook och Twitter. 

läs mer

För seniorer finns studiecirkeln Mobilär som går igenom hur man ringer och skickar sms. För dig som inte vågat förut finns kursen Data för skräckslagna. Du som är mer tekniskt orienterad kan lära dig mer om datasäkerhet, hur man byter hårddiskar och minneskort eller hur man arbetar med problemlösning för datorer.

ABF använder sig av studiecirkelns pedagogik. Studiecirkeln består i normalfallet av 6 - 12 personer. Det är för att alla ska få komma till tals och hinna lära sig i sin egen takt och efter sina egna förutsättningar. Gruppen leds av en av våra kunniga och inspirerande cirkelledare.

Utbudet varierar mellan olika orter och över tiden. Hittar du inte det du söker kan du starta en egen studiecirkel eller fråga ditt närmaste ABF om de har möjlighet att arrangera en.

dölj text

Kurser och studiecirklar (511 st)

Dölj alla
Filtrera din sökning

Välj den dag som passar

Välj en eller flera tider som passar dig

Ta bort mina val, börja om
Data för skräckslagna grunderTisdag(ar) 15:00 - 17:30
Stockholm
2013-09-17
FÖRKUNSKAPER: Inga.
En lugn introduktion för dig som inte använt en dator tidigare. Vi börjar med tangentbords- och musträning. Materialkostnad tillkommer
Data för skräckslagna grunderOnsdag(ar) 09:00 - 11:30
Stockholm
2013-10-30
FÖRKUNSKAPER: Inga.
En lugn introduktion för dig som inte använt en dator tidigare. Vi börjar med tangentbords- och musträning. Materialkostnad tillkommer
Data för skräckslagna i Bollnäs...Tisdag(ar) 18:00 - 20:30
Bollnäs
2013-02-26
För dej som är nybörjare och vill lära dej hur man kan komma igång med sin dator.
Varmt välkommen!
Data för skräckslagna i Bollnäs...
Bollnäs
Du ska vara helt nybörjare
Välkommen!
Data för skräckslagna i Bollnäs... 18:00 - 20:30
Bollnäs
Varmt välkomna!
Data för skräckslagna ons. 14.Onsdag(ar) 14:30 - 17:00
Haninge
2013-09-25
Förkunskaper: inga.
En lugn introduktion för dig som aldrig använt dator tidigare.
Vi lär oss grunderna för att jobba med datorn. Surfa, skriva, mejla och annat som du har nytta av.
Snart surfar du på internetvågen.
Data för skräckslagna - kvällstid...Måndag(ar) 18:00 - 20:30
Ludvika
2013-04-08
En lugn introduktion för dig som aldrig använt en dator tidigare. Vi tränar på att använda tangentbord och mus.
Inga förkunskaper krävs.

Eventuell materialavgift tillkommer.
Cirkeln startar så snart den är fulltecknad. Du meddelas definitivt besked om start per post ca 1-2 veckor före cirkelstart.

Helt arbetslösa, studerande och ungdomar under 18 år har 50% rabatt på alla ordinarie deltagaravgifter. Många fackförbund ger rabatt till sina medlemmar. Även Konsumentföreningen Svea ger rabatt till sina medlemmar, 10 % rabatt på deltagaravgiften.
Data för skräckslagna - MoraTorsdag(ar) 18:00 - 20:15
Mora
En lugn introduktion för Dig som aldrig använt en dator tidigare.

Eventuell materialavgift tillkommer.
Cirkeln startar så snart den är fulltecknad. Du meddelas definitivt besked om start per post ca 1-2 veckor före cirkelstart.

Helt arbetslösa, studerande och ungdomar under 18 år har 50% rabatt på alla ordinarie deltagaravgifter. Många fackförbund ger rabatt till sina medlemmar. Även Konsumentföreningen Svea ger rabatt till sina medlemmar, 10 % rabatt på deltagaravgiften.
Data för skräckslagna!Onsdag(ar) 10:00 - 12:15
Umeå
2013-09-04
Kursen ger dig grundläggande kunskaper kring hur datorer fungerar. I kursen går vi igenom från början hur du startar upp den till att skriva med tangentbordet. Vi går igenom skrivbordet, startmenyn, standardprogram för att skriva och spela spel. Vi tittar också på hur vi sparar filer och hur det fungerar med hårddisken och mappar. I slutet går vi kort igenom Internet.

Startar vid minst fem deltagare - max åtta deltagare

Sker i samverkan med JitC

Välkommen med din anmälan

Tfn. 090-71 16 02/71 16 00
Data grunderTisdag(ar) 09:00 - 11:30
Stockholm
2013-09-17
FÖRKUNSKAPER: Inga.
Lär känna datorns grundfunktioner. Vi arbetar med en del program som finns i datorn. Vi börjar med tangentsbords- och musträning.
Materialkostnad tillkommer