Tecken som stöd, Karlshamn
Tecken som stöd bygger på de tecken som man använder i teckenspråket, men när man använder tecken som stöd så tecknar bara de viktigaste orden i meningen. Tecken som stöd är en väg till det talade språket och hämmar aldrig språkutvecklingen!
Tecken som stöd eller TAKK (Tecken som Alternativ och Kompletterande Kommunikation) bygger på de tecken som man använder i teckenspråket men när man använder tecken som stöd så tecknar bara de viktigaste orden i meningen (om jag t.ex. vill säga “Min katt är söt” så tecknar jag bara orden söt & katt). För att stimulera språkutvecklingen är olika former av visuellt stöd viktigt och ett av dem är tecken. (Teckenparlor.se)
Tecken som stöd för avläsning är en kommunikationsmetod som används främst av vuxendöva för att underlätta kommunikationen där den ena parten förlorat hörseln i vuxen ålder. För att underlätta avläsebilden används enstaka tecken från det svenska teckenspråket.
Läs detta innan du anmäler dig: Bra att veta
- Arrangemangsnr
- 146838
- Antal tillfällen
- 9
- Antal lediga platser
- 14
- Plats
- Pris
- 630 kr