Medlemsutbildning 55+ 12-14 oktober
Medlemmar över 55 år, utan förtroendeuppdrag
Innehåll: Vad händer när jag blir pensionär? Kan jag sluta att arbeta innan jag fyller 65 år? Har jag möjlighet att påverka min pension? Har jag/vi råd att bo kvar? Vi hoppas på olika bl.a. Folksam, som kan reda ut dessa och kanske fler frågetecken.
Målgrupp: Medlemmar över 55 år, utan förtroendeuppdrag
Ekonomi: Man söker ledigt hos arbetsgivaren för studier. Stipendiefond utbetalas med 120 kr/timme, skattefritt. Deltagaravgift betalas av respektive fackförbund. Studiematerial, lunch och fika ingår.
Kurslängd: Kursen är på 24 timmar fördelat på tre heldagar
Anmälan gör du till ditt fackförbund, klubb eller sektion som sedan vidarebefordrar detta till ABF Värmland via mejl till anmalan.varmland@abf.se Kallelsen kommer sedan skickas via mejl, så tänk på att skriva din aktuella mejladress i anmälan till ditt fack. Just nu är det extra viktigt att din mejlaadress är korrekt då all kommunikation och utbildning kommer att ske via Teams om vi måste ställa om från fysisk utbildning till digital utbildning pga Covid-19.
- Arrangemangsnr
- 715638
- Startdatum
- 12 oktober 2021
- Veckodagar
- Tisdag, Onsdag, Torsdag
- Tidpunkt
- 08:00–16:00
- Antal tillfällen
- 3
- Antal lediga platser
- 25
- Medarrangör
- LO Distriktet Örebro Värmland
- Plats
- Pris
- Gratis