Innehåll
I denna studiecirkel kommer vi med demokratiska samtal – pussla ihop information som till synes kan verka osammanhängande.
Vi backar bandet och tar oss från forntiden och framåt via de olika historiska skeendena med syfte att synliggöra det osynliga och tydliggöra det otydliga med ett öppet sinne.
Under våra samtal i studiecirkeln om geopolitik får det vara högt i tak – inga tankar och synvinklar är uteslutna och vi lyssnar alla in även motsatta versioner full ut för att få en bredare syn.
Syftet är att öka förståelsen kring hur saker och ting hänger ihop. På så vis kan vi bilda oss en idé, ett hopp och en riktning för ett fredligt och hållbart framtidssamhälle.
Det blir en spännande och lärorik stund tillsammans! Hela gruppen bidrar till diskussionerna och ledaren tillför material och underlag för att starta diskussionerna. Det ger oss en möjlighet att lära oss nytt och samtidigt få vända sina tankar med andra intresserade.
Målgrupp och förkunskap
Inga förkunskaper krävs då vi går igenom grundbegreppen inom geopolitik.
Studiecirkeln är öppen för alla oavsett politisk tillhörighet eller ej.
Förutsättningen är att man skall vara öppensinnad och villig att lyssna till andras ståndpunkter.
Material och tips
Kursen är på 6 träffar och några av träffarna kommer vara digitala. Ledaren ger dig tips om material i form av litteratur, artiklar, videor.
Ta med anteckningsblock och penna.
Ledaren
Frawsen Gari är civilingenjör som i Sverige har gått vid Lunds universitet, där han tog en filosofikandidat inom nationalekonomi. Som utbytesstudent i Quebec kompletterade han med statsvetenskap och har skrivit om Nord/Syd förhållandena. På Handelshögskolan i Göteborg har Frawsen skrivit om om miljöekonomi. Frawsen har drivit ett eget bolag inom förnybar energi, i 15 år och har hopp om en positiv, hållbar framtid.
Avanmälan – det här gäller
Du måste avanmäla dig senast 5 arbetsdagar innan kursstart, för att inte bli betalningsskyldig.
Det är endast med läkarintyg du kan avanmäla dig närmre start eller efter start, samt få ersättning för uteblivna tillfällen.
Om du måste avanmäla dig sent och det finns en reserv som kan ta platsen blir du inte betalningsskyldig. Kan du själv ge platsen till en ersättare blir du inte betalningsskyldig (denna går dock inte före en reserv om det finns).
Tillgänglighet
Vår ambition är att så många som möjligt ska kunna delta på våra kurser och använda vårt material. Har du frågor kring tillgänglighet är du välkommen att kontakta oss.