Till sidans huvudinnehåll

Vad är Folkbildning för dig? Berätta din folkbildningshistoria

Folkbildningen har genom historien förändrat människors liv och stärkt samhället genom lärande och gemenskap. Vad betyder Folkbildning för just dig, hur har du sett folkbildningen förändra ditt eller andras liv? Varje historia är viktig och nu är vi nyfikna på din historia.

  • Kursdatum

    -

  • Veckodag

    Måndag

  • Tid

    -

  • Plats

  • Pris

    Gratis

  • Platser kvar

    15

  • Typ

    Kurs

  • Träffar

    4

Innehåll

I en tid då det känns som om folkbildningen är under attack vill vi lyfta dess betydelse för samhället och alla dess individer. Vi vill inte att det som varit självklart i över hundra år ska tappas bort och gå förlorat.

Under denna kurs får du berätta om hur du kom in i folkbildningen och vad den har betytt för dig. Varje berättelse är unik och lika viktig. Genom att vara med i denna cirkel bidrar du till att göra folkbildningens röst hörd genom verkliga berättelser. Du får grundläggande kunskaper i berättande; hur en berättelse är uppbygd och träna dig i att framföra den. Tillsammans skapar vi narrativ för förändring och värdegrundsarbete!

För den som önskar finns det även möjlighet att spela in sin berättelse som en podd i vår poddstudio i slutet av kursen. Med din tillåtelse så bär vi gärna vidare din folkbildningshistoria där den kan stärka det fantastiska sammanhang som folkbildning är.

Målgrupp och förkunskaper

Denna studiecirkel är för dig som vill göra din röst hörd, stärka din kunskap kring berättande och samtidigt stå upp för folkbildningen genom att lyfta vad folkbildningen har betytt för just dig. Du som deltagare har på något sätt en positiv upplevelse av studiecirklar och folkbildning som du önskar dela med dig av. Ingen tidigare erfarenhet av berättande krävs men även du som redan berättat en del kan ha glädje av kursen med verktyg för minnesstöd, dramaturgi och kreativitet – samt att öva din berättarteknik med andra. Tillsammans skapar vi en vänlig och stöttande miljö där vi hjälper varandra att växa och lära.

Material

Det enda du behöver ha med dig är papper och penna.

Cirkelledaren

Anna Lundquist: Jag är berättare och pedagog med en särskild plats i hjärtat för folksagor, men skapar också egna berättelser för undervisning såväl som för underhållning. Jag trivs som fisken i vattnet när jag får hjälpa andra att upptäcka sina egna berättelser och finna sin egen berättarröst. www.annasaga.se

Tillgänglighet

Vår ambition är att så många som möjligt ska kunna delta på våra kurser och använda vårt material. Har du frågor kring tillgänglighet är du välkommen att kontakta oss.

Vad är Folkbildning för dig? Berätta din folkbildningshistoria

  • Plats

  • Datum

  • Veckodag

    Måndag

  • Tid

    18.00-20.15

  • Pris:

    Gratis

  • Kurs eller evenemang:

    Kurs

  • Antal träffar:

    4

  • Platser kvar:

    15

  • Arrangemangsnummer:

    439803

  • Medarrangör:

    ABF Malmö

Anmäl dig till Vad är Folkbildning för dig? Berätta din folkbildningshistoria Anmäl dig

Gå tillsammans, dela kursen:

data hämtad 25-11-18 23.43

Liknande kurser

Danskurs för barn - Tiny groovers på Kronetorp

  • Plats: Kronetorpsgården
    Kronetorps Alle 33 Arlöv

  • Antal träffar: 3

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 50:-

Prova på Dancehall nybörjare/fortsättning

  • Plats: 54:an
    Föreningsgatan 54 Malmö

  • Antal träffar: 1

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: Gratis

Prova på Dancehall nybörjare/fortsättning

  • Plats: 54:an
    Föreningsgatan 54 Malmö

  • Antal träffar: 1

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: Gratis

Se fler kurser