Kursen
Akvarell; en omtyckt, lättillgänglig och framför allt mångsidig teknik. Under den här kursen lär du känna akvarellens specifika egenskaper. Du får information om karaktären hos olika typer av papper, färger, penslar osv. Vid varje kurstillfälle ges kort teoretisk information om bl a, färglära, komposition, perspektiv mm. Vi arbetar i och övar på flera olika tekniker, med målet att du skall bli bekväm med mediet och hitta ditt sätt att måla.
Nivå
För dig som har en viss grundkunskap och vill lära dig mer.
Om cirkelledaren
Marie-Louise Lindell är aktiv konstnär sedan 90-talet, och har under sitt konstnärskap främst använt sig av akvarelltekniken. Hon har erfarenhet av utbildning inom färg och form, som cirkelledare i akvarellmålning.
Bra att veta
För att kunna anmäla dig här på hemsidan måste du ange en mejladress. Har du inte det är du välkommen att anmäla dig via telefon 0771- 500 200.
Kallelsen får du ungefär tio dagar innan kursstart.
Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial tillkommer.
OBS! Även om kursen har passerat startdatum så kan det finnas platser kvar och möjlighet att anmäla sig till kursen. Du får vid sen anmälan besked att du står på reservplats för att startdatum har passerat och får vänta in en bekräftelse från oss om du sedan får en bekräftad plats på kursen. Du börjar då nästkommande tillfälle och betalar fullt kurspris.
Välkommen med din anmälan.
0771 500 200