I denna studiecirkel lär Kattis ut grunderna i att teckna med olika tekniker samt på olika material. Vi tecknar av stilleben, djur och porträtt med kol och blyertspennor i olika mjukhetsgrad
Allt material finns att låna under studiecirkelns gång.
Cirkelledaren Kattis Bäckström har ett stort intresse och en stor kunskap inom hantverk. Hon är även ambassadör för Tröstemöss Sverige och en omtyckt cirkelledare. Hon jobbar även som bildlärare så hon är van att lära ut konstens olika tekniker på ett pedagogiskt sätt.
Ta del av våra anmälningsvillkor här:https://www.abf.se/villkor-for-anmalan-cirklar-kurs-och-arrangemang/
Har du frågor är du välkommen att höra av dig till: ulrika.olofsson@abf.se
Är du medlem i något LO fackförbund kan du ha rätt till subventionering av kursavgiften. Ta kontakt med ditt fackförbund för mer information.
(Medlemsförbunden inom LO är Kommunal, IF Metall, SEKO, Handels, Hotell- och restaurangfacket, Transportarbetareförbundet, Byggnadsarbetareförbundet, Elektrikerförbundet, Målarna, Musikerförbundet, Livsmedelsarbetareförbundet, Pappersindustriarbetareförbundet, Fastighetsanställdas Förbund och GS Facket för skogs trä och grafiska)