Upplägg
Under en dag får du prova på att klä om en stolssits. Du tar med dig en egen enkel stolssits som du vill klä om samt eventuellt ett tyg du vill ha på. Tänk på att tyget bör vara slitstarkt. Vill du köpa ett möbeltyg med god kvalitet är du välkommen att höra av dig till kursledaren innan prova-på-tillfället.
Under denna prova-på-dag hinner vi troligtvis bara med omklädsel. Om du är osäker på om stoppningen på din sits är i tillräckligt gott skick kontakta kursledaren så kan vi se vad vi kan göra åt det. Hör även av dig om du är osäker på om stolssitsen du har är passande för denna träff. Det finns även stolssitsar att låna för att lära sig att klä om och prova på, men den får du ej ta med dig hem.
Målgrupp/förkunskaper
Inga förkunskaper krävs.
Ledare
Din kursledare är Malin Alsing, grundare av Tapetserarkompaniet och med ett gesällbrev i möbeltapetsering. Vi håller till i Malins ateljé i Ulleråker, i det vackra f.d. sjukhuset Hospitalet.
Kursmaterial
Se ovan.
Bra att veta
Sista anmälningsdag: 14 februari.
Information om villkoren för anmälan och avanmälan finner du i ABFs villkor.
Som pensionär, student, arbetssökande eller funktionsnedsatt erbjuds du 15 % rabatt på kursavgiften. Ange då detta i kommentarsfältet vid anmälan.
#öppnatorgetuppsalalän