Hoppa till huvudinnehåll

Vi som arbetar med våra kroppar

Två miljoner människor i Sverige har ett kroppsarbete. Om inte kroppsarbetarna går till jobbet stannar Sverige.

En kvinna i sjukhuskläder står rak i ryggen och tittar in i kameran mot svart bakgrund.
Foto: Elisabeth Ohlsson

I juni 2021 lanseras projektet ”Vi som arbetar med våra kroppar” med en vandringsutställning och en bok. Berättelserna och personporträtten i utställningen och boken är angelägna vittnesmål från vår tids arbetarklassvardag. Vi får möta personer som berättar om sitt arbete. Om otrygga arbetsvillkor, bristande respekt och ohållbara strukturer. Men också om organisering, stolthet, arbetsgemenskap och känslan av att vara viktig för samhället.

Utan kroppsarbetarna stannar Sverige

Initiativtagare, författare och utställningsproducent Annica Carlsson Bergdahl och fotograf Elisabeth Ohlson har rest i Sverige, från Kiruna till Malmö. De har intervjuat, fotograferat och filmat 33 personer som arbetar med sina kroppar.

– Hur ska läkaren kunna operera utan ren rock? Vi tvättar skitiga arbetskläder men vi gör inget skitjobb. Vi levererar rena, prydliga kläder till alla våra viktiga samhällsfunktioner. Jag är stolt över jobbet vi utför, säger Khuanla Chalardyaem, tvättbiträde och medverkande i utställningen.

Utställningen öppnade med en digital vernissage torsdagen den 3 juni 2021 från Länsmuseet Gävleborg. Den kommer turnera runt Sverige enligt schemat som uppdateras på ROTs hemsida.

Länsmuseet Gävleborg 5 juni 2021 – 17 oktober 2021
Ljusdalsbygdens museum 22 oktober – 28 november 2021
Rydals museum 5 december – 27 februari 2022
Frölunda Kulturhus 3 september – 16 oktober 2022

Fler datum och platser tillkommer löpande.

Boken finns i ABFs webbutik

Mobil mini-utställning

Utöver den stora utställningen så kommer det att finnas en liten utställning som kan användas på arbetsplatser eller på arrangemang. Denna utställning är 10 roll-ups som har en QR-kod där du kan följa utställningen digitalt. 

Varje LO-distrikt kommer att ha en utställning och det är de som distribuerar denna. Om ni vill boka utställningen så kontakta kontaktpersonen på ert närmaste LO-distrikt.
Kontaktperson för LO centralt är Conny Lantz, conny.lantz@lo.se 

Kontaktpersoner för LO-distrikten är:

  • Dalarna och Gävleborg Ulrika Wiklund, ulrika.wiklund@lo.se
  • Gotland Wiola Öst, wiola.ost@handels.se
  • Mellansverige Daniel Rubinsson, daniel.rubinsson@lo.se
  • Mellersta Norrland Peter Nylander, peter.nylander@lo.se
  • Norra Sverige Pertti Vainikainen, pertti.vainikainen@lo.se
  • Skåne Susanne Simonsson, susanne.simonsson@lo.se
  • Småland och Blekinge Jussi Gröhn, jussi.grohn@lo.se
  • Stockholm David Risberg, david.risberg@lo.se
  • Västsverige Anna Palmer, anna.palmer@lo.se
  • Örebro och Värmland Robert Roos, robert.roos@lo.se

Det finns också några miniutställningar som ägs av ABF Gävleborg och ABF Västra Götaland. 

Starta studiecirkel

I september släpps en studiehandledning till boken. Den kommer du hitta i ABFs webbutik.

På Rot produktion hemsida finns det material att använda som inspiration till att inleda cirklar och samtal med. Det finns till exempel en längre film som är en utmärkt diskussionsstartare. Det kommer att fyllas på med mer material löpande. 

Tips för att komma igång med verksamhet

  • Starta studiecirklar utifrån boken och ta hjälp av studiehandledningen.
  • Ta kontakt med LO-distriktet och samarrangerar en miniutställning och starta studiecirklar.
  • Använd boken i kombination med boken Klass i Sverige i en studiecirkel om klass, kropp och arbete.
  • Starta studiecirkel om att berätta sin egen upplevelse av kropp, klass och arbete genom till exempel text, foto och film.

Projektet är ett samarbete mellan Rot produktion, LO och ABF och med stöd av Arbetarrörelsens kulturfond och Västra Götalandsregionen. 

Grafiskt material för ABF-avdelningar

Mallar till affischer och informationsblad samt delningsbilder till sociala medier kommer laddas upp på Infobanken i juni 2021. De kan användas till att marknadsföra lokal verksamhet kring projektet.

Pressklipp om projektet

Utan kroppsarbetare skulle ingenting fungera, ledare av Ingvar Persson i Aftonbladet, 5 juni 2021

SVT kulturnyheterna 3 juni 2021

P1 Kultur 3 juni 2021 (13 min in i programmet)

SVT Gävleborg 3 juni 2021

Hotellrevyn 6 juni 2021.

Livesamtal om Vi som arbetar med våra kroppar

LOs Max 29 minuter - med Ljungberg & Sundström # 9