I en cirkel om 7 träffar utforskar vi 3D-broderi olika former och skapar konstverk, kuddfodral eller andra textila föremål.
Inga förkunskaper krävs - vi går igenom hur en punch needle fungerar och de olika storlekar som finns. Vi går också igenom vilka material som är bäst att använda för tekniken, beroende på om det ska bli konstverk eller bruksmaterial.
Deltagarna tar själva med sig en punch needle (finns att köpa i detaljhandeln), trådar/garn och tyg att brodera på. Det går även att ta med till exempel kuddfodral att brodera på.
I slutet av kursen kan deltagarna välja ett eller flera av sina verk att ställa ut på ABFs vårsalong 2027.
Om ledaren
Teresa Montesino Hammarskjöld är textilkonstnär och rör sig i gränslandet mellan konst, hantverk och design. Teresa har studerat textil på Capellagården samt Stenebyskolans högskoleförberedande utbildning. Hon har en konstnärlig kandidatexamen inriktning Textildesign från Textilhögskolan i Borås. Teresa är aktiv medlem i Malmös konstscen som medlem i Konstnärernas Kollektiva Verkstäder i Malmö, Malmö Textil-tryck och Malmö VÄV.
Anmäl dig här eller skicka ett mail till: info.ostraskane@abf.se
Kontakta gärna oss om du har frågor!
Mail: info.ostraskane@abf.se
Telefon: 0411-298 70