Den Generösa skogens koncept "Med Hjärtat i Skogen” innebär nära umgänge med skog och natur, sinnliga upplevelse och konstnärligt skapande. I gemenskap och enskilt. En vecka där vi fördjupar vår relation till skogen.
Varje dag kommer att börja med en gemensam vandring med öppna sinnen i skogen och därefter följas av fler upplevelser som vi förbereder i skogen. I grupp och enskilt. Vi kommer att se och lyssna, dofta och känna, fantisera och dela, visionera och skapa med skogen och våra upplevelser som utgångspunkt. Oftast utomhus men ibland även inomhus.
Förkunskap och upplägg
Ingen förkunskap krävs, förutom ett öppet sinne och nyfikenhet att kasta dig in i nya upplevelser! Förbered dig också på att vi kommer spendera stor del av kursen ute i skogen.
Kursledare - Petra Lindblom & Jessica Severin Kriesz
Petra Lindblom:
Utbildning: Skådespelare, teaterpedagog, gestaltterapeut.
"Skogen inspirerar mig till lekfullhet och fantasi, och är det ett ställe där jag kan vara ensam utan att känna mig ensam. Ett ställe där jag alltid känt mig hemma, även om jag är född i stan. Kanske för att skogen finns i vårt DNA. Driven av kärlek till skogen, teatern, musik och konst bildade Jessica och jag 2019 Generösa Skogen med ett fokus att skapa inspirerande upplevelser i skogen, kryddade med teater och musik."
Jessica Severin Kriesz:
Utbildning: Textillformgivare från Konstfack, Köpenhamn och Bachelor of Arts.
"Jag tillbringar mycket tid i skogen för att se, vara och uppleva. Doften, ljuset, ljuden av mossa och torra grenar under kropp och fötter och myllret av liv och ansikten i sten, bark och träd. Jag älskar skogens många rum, olika stämningar och känslan att vara en del av allt detta. Kommer ofta hem med krokiga pinnar som kanske blir till nya väsen, roliga hattar, vandringsstavar eller helt enkelt en ny vän."
Den Generösa skogen
2019 Bildade Jessica Severin Kriesz och Petra Lindblom Den Generösa Skogen tillsammans och har sen dess skapat och spelat vandringsföreställningar och haft workshops med utgångspunkt i skogen.
Hemsida: https://generosaskogen.se/
Datum och tid
29/6 - 3/7 2026 ( V. 27) - 09:00-16:00 (6 timmar/dag)
Deltagaravgift
Enbart kurs: 2800 kr
Kurs+lunch på skolan: 3350 kr
Kurs+mat och boende på skolan: 6120 kr
Vid anmälan anges vilket alternativ som önskas.
Notera i fritext om eventuella allergier eller specialkost eller annat som kan vara bra att veta.
Foto: Jessica Severin Kriesz