Till sidans huvudinnehåll

Nyhet! Rosen Movement

Måndagar 12 tillfällen

  • Pris

    2150:-

  • Platser kvar

    10

  • Typ

    Kurs

  • Träffar

    12

Rosen Movement® består av enkla, mjuka rörelser som är lätta att följa och utföra. Rörelserna väcker en känsla av smidighet och lätthet i kroppen, samtidigt som de ger ny energi! Formen är lekfull och dansant, uppiggande utan att vara ansträngande, och samtidigt avslappnande och lugnande – utan att det blir varmt eller tungt.

Metoden utvecklades av Marion Rosen, sjukgymnast, med syftet att stödja kroppens naturliga hälsa och bevara det friska och enkla i rörelsen. Vi dansar till musik av bland annat Édith Piaf, Benny Goodman och Chopin, vilket skapar en stämningsfull och inspirerande upplevelse.

Rosen Movement passar alla - oavsett ålder, erfarenhet eller fysiska förutsättningar!

Innehåll

Rörelserna utgår ofta från vardagliga rörelsemönster som att sträcka, böja, rulla, luta eller låta armar och ben röra sig fritt med andningen. Fokus ligger inte på form eller teknik, utan på hur det känns i kroppen. Guidningen är varsam och inbjudande, och lämnar stort utrymme för det personliga utforskandet.

Ledare

Charlotte Fürst är en erfaren danspedagog, fysioterapeut och Rosenterapeut med bakgrund som dansare och pedagog i New York. Hon har i Stockholm undervisat på bland annat Operan, Danshögskolan och Balettakademien.

Personlig hemsida: Charlotte Fürst

Bra att veta

BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00. Så länge kursen ligger kvar på hemsidan går det bra att boka dig på den. Du ansluter då nästkommande kurstillfälle och betalar fullt kurspris.

KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca. 10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.

RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan.

EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.

För mer information, läs gärna sidan Vanliga frågor.

Nyhet! Rosen Movement

  • Plats

    ABF-huset , Sveavägen 41 Stockholm

  • Datum

    2 februari 2026

  • Veckodag

    Måndag

  • Tid

    14.30-15.30

  • Pris:

    2150:-

  • Kurs eller evenemang:

    Kurs

  • Antal träffar:

    12

  • Platser kvar:

    10

  • Arrangemangsnummer:

    518490

  • Medarrangör:

    ABF Stockholm

Anmäl dig till Nyhet! Rosen Movement Anmäl dig

Gå tillsammans, dela kursen:

data hämtad 26-01-31 19.57

Liknande kurser

Modern dans (nybörjare)

  • Plats: ABF-huset
    Sveavägen 41 Stockholm

  • Antal träffar: 6

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 1350:-

Nyhet! Balett 60+ (fortsättning)

  • Plats: ABF-huset
    Sveavägen 41 Stockholm

  • Antal träffar: 12

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 2150:-

Burlesk - Bonanza

  • Plats: ABF-huset
    Sveavägen 41 Stockholm

  • Antal träffar: 12

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 4295:-

Se fler kurser