Till sidans huvudinnehåll

Palestina och den internationella solidariteten

Välkommen till en studiecirkel där vi fördjupar oss i situationen i Palestina ur olika perspektiv.

  • Pris

    Gratis

  • Platser kvar

    14

  • Typ

    Kurs

  • Träffar

    3

I en tid präglad av krig, växande auktoritära strömningar och ökande attacker mot civilsamhället ställs frågor om internationell solidaritet och demokratiskt engagemang på sin spets. Samtidigt som behoven ökar minskar stödet till organisationer som arbetar för mänskliga rättigheter, demokrati och social rättvisa världen över.

Hur påverkas människor och rörelser som verkar under ockupation och konflikt? Vad händer med det långsiktiga solidaritetsarbetet när biståndet skärs ned – både globalt och i Sverige? Och vilken roll kan folkrörelser, fackföreningar, politiska organisationer och civilsamhälle spela framåt?

Välkommen till en studiecirkel där vi fördjupar oss i situationen i Palestina ur olika perspektiv – med fokus på fackliga rättigheter, jämställdhet och civilsamhällets villkor. Under tre träffar möter vi gäster från Democracy and Workers’ Rights Centre (DWRC) i Palestina via länk som delar sina erfarenheter och ger en direkt inblick i arbetet på plats. DWRC är en etablerad civilsamhälletsorganisation i Palestina som samarbetar med ABF och Olof Palmes Internationella Center kring folkbildning och organisering kring olika rättvisefrågor i Gaza och Västbanken.

Tillsammans diskuterar vi också vad internationell solidaritet kan innebära idag – och vad vi i Sverige konkret kan göra. Hur påverkar biståndspolitiken möjligheterna för organisationer att arbeta? Vilket ansvar har vi som individer och som del av en folkrörelsetradition? Och hur kan engagemang omsättas i handling?

Studiecirkeln tar avstamp i aktuella frågor om nedskuret bistånd och situationen för organisationer som DWRC, och sätter dessa i ett bredare sammanhang av global rättvisa och solidaritet.

Datum: 20 augusti, 27 augusti, 3 september

Tid: 17:30–20:00

Plats: ABF-Huset (Sveavägen 41)

Studiecirkeln vänder sig till dig som vill förstå mer, diskutera och hitta vägar till engagemang – lokalt och globalt.

Palestina och den internationella solidariteten

  • Plats

    ABF-huset, Sveavägen 41 Stockholm

  • Datum

    20 augusti 2026

  • Veckodag

    Torsdag

  • Tid

    17.30-20.00

  • Pris:

    Gratis

  • Kurs eller evenemang:

    Kurs

  • Antal träffar:

    3

  • Platser kvar:

    14

  • Arrangemangsnummer:

    520937

  • Medarrangör:

    ABF Förbundsexpedition

Anmäl dig till Palestina och den internationella solidariteten Anmäl dig

Gå tillsammans, dela kursen:

data hämtad 26-06-19 15.53

Liknande kurser

Helande skrivande - skriv fram det som vill bli berättat

  • Plats: Bio Kaskad
    Blackebergsplan 3 Bromma

  • Antal träffar: 9

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: Gratis

Skrivarstuga – lekfullt, fördjupande och kravlöst skrivande

  • Plats: Bio Kaskad
    Blackebergsplan 3 Bromma

  • Antal träffar: 9

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: Gratis

Skapande dans sommarkurs - kurs på samlingslokal

  • Plats: Årsta Folkets Hus
    Hjälmarsvägen 28 Årsta

  • Antal träffar: 5

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 1000:-

Se fler kurser