
West Pride - Förbjuden kärlek i Sverige under 1900-talet
-
Plats: Verket
Lilla Stampgatan 1A Göteborg -
Start:
-
Tid: Pågår mellan och
-
Pris: Gratis
Måndag
-
Gratis
Evenemang
Boken skildrar livet och gärningen hos August Palm – en av den svenska arbetarrörelsens tidigaste och mest betydelsefulla agitatorer. Under slutet av 1800-talet reste Palm runt i Sverige och höll föredrag, organiserade arbetare och spred socialistiska idéer. Med stark övertygelse och mod utmanade han samtidens maktstrukturer och bidrog till att lägga grunden för den svenska arbetarrörelsen.
I boken får vi följa Palms väg från skräddargesäll till politisk agitator, hans möten med människor runt om i landet och hans betydelse för utvecklingen av demokrati, organisering och folkbildning i Sverige.
Under författarsamtalet berättar Roger Johansson och Lars Berggren om arbetet med boken, om August Palms liv och om varför hans historia fortfarande är relevant idag.
Om författarna
Roger Johansson är professor i historia och har forskat om svensk arbetarrörelse, demokrati och sociala rörelser.
Lars Berggren är historiker och professor emeritus, med forskning om arbetarrörelsens historia och Sveriges sociala och politiska utveckling.
Fri entré. Alla är välkomna.

Plats: Verket
Lilla Stampgatan 1A Göteborg
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis

Plats: Sjömanskyrkan
Amerikagatan 2 Göteborg
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: 100:-

Plats: Ellösparken Orust
Glimsåsvägen 11 Ellös
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis