Akvarell
i Höganäs

Akvarell är en vattenfärg som är lätt att arbeta med och ger stora möjligheter till eget uttryck. Våra kurser passar både för nybörjare och erfarna.
Kurserna hålls av Eva Magnusson, konstnär och cirkelledare med mångårig erfarenhet av att hålla kurser i olika typer av måleri.
Kurserna har olika innehåll men utgår ifrån samma grunder. Du som är nybörjare kan gå alla kurser, men vi rekommenderar särskilt att du går någon av våra nybörjarkurser, eller den korta kursen ”Vi som inte kan måla” som specifikt riktar sig till dig som vill förbättra ditt självförtroende vid målarduken!
Kurser i konst, måleri, teckning
Lär dig måla, teckna och designa. Skapa allt från personliga konstverk och uttrycksfulla bilder till kreativa projekt för hemmet eller något helt eget.

