En utbildning för nya, blivande och erfarna sekreterare. Sekreteraren är en nyckelperson i föreningen. Vi pratar om denna viktiga roll – vad som förväntas av en sekreterare, och vilka möjligheter hen har.
Under utbildningen går vi bland annat igenom:
Pennan som vapen – ordets makt
Sekreterarens roll i föreningen
Föreningsstadgar
Protokoll – innehåll, upplägg, språk, funktion
Verksamhetsberättelse och -plan
Kostnader
Utbildningarna i denna katalog är kostnadsfria för föreningar och grupper som är medlemmar hos, eller samarbetar med, ABF Kronoberg.
Mot uppvisande av intyg kan ABF ersätta för förlorad arbetsinkomst om man behöver ta ledigt från jobbet för att delta i den grundläggande
cirkelledarutbildningen. Likaså kan vi stå för reseersättning vid samma utbildning om så önskas.
Blir utbildningen av?
Vi skickar alltid ut en kallelse till dig som har anmält dig. Skulle utbildningen ställas in meddelar vi dig.
Anmälan
Anmäl dig till utbildningarna via mejl, telefon eller webben senast två veckor före start. (Skulle datumet ha passerat: hör av dig till oss, så ser vi om vi kan lösa det.)
Tänk på att avboka din plats om du inte kan medverka.
Behov av specialkost och anpassningar
När du anmäler dig till en utbildning, meddela eventuella behov av specialkost eller anpassningar.