
Serbiska för nybörjare i Helsingborg
-
Plats: ABF Helsingborg
Södergatan 15 Helsingborg -
Antal träffar: 10
-
Tid: Pågår mellan och
-
Pris: 1025:-
Har du redan gått en grundkurs i salsa och vill fortsätta utvecklas? Välkommen till Salsa steg 2 i Helsingborg – kursen där du fördjupar dina kunskaper, lär dig nya turer och blir säkrare på dansgolvet.
Måndag
-
1350:-
24
Kurs
9
I denna fortsättningskurs bygger vi vidare på grunderna från steg 1. Du får lära dig fler turer, förbättra din teknik och arbeta med musikalitet och samspel i pardansen. Vi fokuserar på rörelseflöde, kommunikation och känslan i dansen – hur du dansar med både kroppen och musiken.
Nya turer och rörelsekombinationer
Partnerarbete och kommunikation
Teknik, balans och flöde
Musikalitet och improvisation
Kursen leds av Orlando – certifierad instruktör och flerfaldig mästare inom latinamerikansk dans. Med över 25 års erfarenhet av att undervisa i Bachata guidar han dig till att bli en säkrare och mer uttrycksfull dansare.
Förkunskaper: Du bör ha gått Salsa Steg 1 eller motsvarande grundkurs. Hitta kurser på vår hemsida: Länk.
Klädsel: Bekväma kläder. Inga uteskor i danssalen – använd sneakers eller dansskor med mjuk sula
Kallelse: Skickas cirka en vecka innan kursstart
Rabatter: Är du 65+ eller medlem i ett fackförbund? Läs mer på abf.se/helsingborg/rabatter
Tillgänglighet: Skriv gärna i anmälan om du har behov av anpassning

Plats: ABF Helsingborg
Södergatan 15 Helsingborg
Antal träffar: 10
Tid: Pågår mellan och
Pris: 1025:-

Plats: ABF Ängelholm
Verkstadsgatan 4 (ingång mot Tordönsgatan) Ängelholm
Antal träffar: 10
Pris: 975:-

Plats: ABF ÅSTORP
Köpmansgatan 10 Åstorp
Antal träffar: 10
Tid: Pågår mellan och
Pris: 975:-