
Vardag, migration och livsplanering
-
Plats: ABF Järntorget 8
Järntorget 8 Göteborg -
Antal träffar: 5 (måndagar)
-
Tid: Pågår mellan och
-
Pris: 540:-
En studiecirkel för dig som vill bli tryggare med engelska i vardagen. Genom enkla samtal och praktiska övningar tränar vi på vardagligt språk i en avslappnad och stödjande miljö.
torsdag
-
1342:-
5
Kurs
10
Studiecirkeln hjälper deltagarna att bli tryggare i att prata engelska i vardagliga situationer. Fokus ligger på enkla samtal, praktisk kommunikation och vardagligt språk.
Deltagarna ska våga prata mer engelska och kunna använda språket i vanliga vardagssituationer.
Våra kurser bygger på folkbildningens pedagogik – ett öppet och levande lärande där dialog och delaktighet står i centrum. Kursledaren vägleder och inspirerar, men innehållet formas också utifrån gruppens erfarenheter, idéer och önskemål. Tillsammans skapar vi en trygg och kreativ miljö där nyfikenhet, lust och utveckling får ta plats.
Vuxna med grundläggande kunskaper i engelska som vill utveckla sin talförmåga och sitt självförtroende.

Plats: ABF Järntorget 8
Järntorget 8 Göteborg
Antal träffar: 5 (måndagar)
Tid: Pågår mellan och
Pris: 540:-

Plats: ABF Södra Allégatan 1B
Södra Allégatan 1B Göteborg
Antal träffar: 12 (måndagar)
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: 3930:-

Plats: ABF Mölndal
Frölundagatan 37 Mölndal
Antal träffar: 6 (tisdagar)
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis