Bokcirkel
Gillar du att läsa och diskutera böcker med andra? Vill du utmana dig själv och läsa böcker du kanske inte hade valt själv? Då är du varmt välkommen till vår bokcirkel i höst.
Vi träffas vid fyra tillfällen och samtalar om den bok vi läst.
I höst läser vi böcker på temat: Böcker som väcker starka känslor - Vi läser romaner som skapat rubriker.
Information:
Själva bokcirkeln är kostnadsfri, men en kostnad för litteraturen som kommer att läsas kan tillkomma. Som alternativ kan man använda valfri lyssningstjänst via din telefon, t.ex. Storytel eller BookBeat.
Om du har någon form av funktionsvariation som gör att du har svårt att läsa, t.ex. synnedsättning, dyslexi eller en neuropsykiatrisk problematik kan biblioteket hjälpa dig att få lyssningstjänsten Legimus gratis i din telefon. Där finns de flesta titlar inlästa.
Studiecirkeln är ett samarbete mellan Hofors bibliotek och ABF.
Plats: Hofors bibliotek
Cirkelledare: UllaCarin Lindström Ahlén
När: Onsdagar med start 16 september, kl 18.00-19.30. Därefter träffas vi 7/10, 4/11, 25,11
Du anmäler dig digitalt här på sidan, eller via telefon 0290-76 50 64.
Vid frågor: Kontakta UllaCarin Lindström Ahlén
e-post: ulla-carin.lindstrom.ahlen@hofors.se, mobil: 076-1066055.