Start vecka 6.
Lovdagar våren 2026:
Sportlov v. 9 (23/2-1/3)
Påsklov v. 15 (6/4-12/4
Långfredag, Påskafton & Påskdagen 3-5/4
1 maj
Start vecka 6.
Lovdagar våren 2026:
Sportlov v. 9 (23/2-1/3)
Påsklov v. 15 (6/4-12/4
Långfredag, Påskafton & Påskdagen 3-5/4
1 maj
Balett är en dans stil med en lång historia.
Det är en elegant, uttrycksfull och teknisk dans form som berättar historier och känslor genom rörelserna.
I baletten finns det ett stort rörelse-register där alla rörelser och positioner har sina egna namn på franska. När man dansar balett utvecklar man både styrka, kordination, smidighet, musikalitet och sceniskt uttryck.
Feminine Vibe är dansstil inspirerad av jazz, hiphop och R&B med en feminine touch.
Övningarna och koreografierna fokuserar på att lyfta fram de kvinnliga kroppsuttrycken inom olika hiphopstilar och att framhäva ett kvinnligt självförtroende.
Jazzdansen formades i USA under 1900-talet då man kombinerade den klassiska baletten med afrikanska rytmer och musik. Idag dansas jazz oftast till musik med tyngdpunkten på soul, funk, RnB och används ofta som grund till de flesta koreografierna i bland annat musikvideos, scenframträdanden och musikaler.
Vi startar med uppvärmning, teknikövningar och stretch. Sedan följer steg och rörelsekombinationer över golvet och sedan avslutar vi med att träna på en koreografi.
I Sverige är Modern dans ett samlingsnamn och kan se mycket olika ut. Man lånar och inspireras av rörelser både från baletten, jazzen, streeten och egentligen vad som helst. I modern dans jobbar man mycket med rörelsernas olika dynamik, golvkontakt och hur man förhåller sig till rummet och musiken.
På dessa lektioner är det bra att ha figurnära kläder så att läraren ser hur man använder kroppen.
Man dansar barfota eller med strumpor.
Streetdancen är en del av hiphop-kulturen. Vi lär oss dansa med olika dynamik, till olika rytmer och musik.
Dansglädje är prio ett och självklart en massa bra musik.