
Webbinarie - Valfrukost After Work "Folkbildningsvalet 2026"
-
Plats: ABF Strängnäs
Källgatan 1 Strängnäs -
Start:
-
Tid: Pågår mellan och
-
Pris: Gratis
Vi fikar tillsammans och tittar på #vimåstepratas valfrukost och pratar om demokrati, folkbildning och valet 2026.
Onsdag
-
Gratis
Evenemang
Om:
Fördjupande samtal om viktiga, aktuella, svåra och spännande ämnen. Vi lär oss tillsammans i och om omvärld och samtid och delar kunskap och olika perspektiv kring demokratiska dilemman.
När krisen kommer prövas inte bara våra förråd och system – utan också vår tillit, vår gemenskap och vår demokratiska förmåga. Beredskap handlar därför inte bara om att klara sig själv, utan också om att kunna förstå, samarbeta och ta ansvar tillsammans.
I en tid av krig i Europa, klimatförändringar, desinformation och växande misstro behöver vi tala om beredskap bredare. Vad krävs för att människor ska känna handlingskraft i stället för uppgivenhet? Hur bygger vi lokalsamhällen där fler vet hur de kan bidra? Och vilken roll kan folkbildningen och föreningslivet spela för att stärka både den praktiska och demokratiska beredskapen?
Ett samtal om lokal beredskap i hela landet med:
Linus Olofsson, Förbundschef Studieförbundet Vuxenskolan
Lena Lillienberger, Verksamhetsutvecklare SV Skaraborg
Matilda Molander, VD tankesmedjan FORES
Vi fikar tillsammans och tittar på #vimåstepratas valfrukost och pratar om demokrati, folkbildning och valet 2026. ABF bjuder på mackor och kaffe/te (begränsat antal mackor).
Datum:
Tisdag 17 juni
Tid:
18.00 - 19.15
Plats:
ABF i Strängnäs, källgatan 1.
Praktiskt:
Portkod: 8686+OK
För mer information:
Kontakta andreas.raumedel@abf.se eller 0152-194 00

Plats: ABF Strängnäs
Källgatan 1 Strängnäs
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis

Plats: ABF-huset
Kungsgatan 14 Eskilstuna
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis

Plats: Vilsta sportcafé och restaurang
Vasavägen 80 Eskilstuna
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis