I den här cirkeln får du lära dig tekniker för att dekorera glas och porslin. Vi inspireras och experimenterar med mönster, texter och bildmotiv på både prydnadssaker och bruksföremål. Det här är en mer modern och kreativ tolkning av den traditionella porslinsmålningen, där du uppmuntras att hitta ditt eget uttryck och våga testa nya idéer. Kanske har du en gammal glasvas hemma som behöver nytt liv? Här får du möjlighet att uppdatera äldre glas och porslin till egendesignade föremål som är lika snygga som personliga – perfekta att pryda hemmet med eller ge bort i present.
Färgerna härdas i ugn och därefter kan glas och porslin diskas som vanligt. För färgernas hållbarhet rekommenderas handdisk istället för i maskin.
Nivå
Ingen förkunskap krävs. Du får handledning på din egen nivå.
Material
Material ingår inte i kursavgiften. Vi skickar dig tips på vad du bör ha med dig till första träffen.
Praktiskt
Tag med dig glas och porslin som du vill måla på.
Kursdagar
Tisdagar kl 18.00-20.15
Plats
Vi håller till i våra skaparlokaler/målerisal på MunktellArenan
Cirkelledare
Julia Lundgren är utbildad vid Konstfack och verksam som illustratör, lärare och designer.
För mer information
Kontakta: helena.mattsson@abf.se
Bra att veta
För att kunna anmäla dig här på hemsidan måste du ange en mejladress. Har du inte det är du välkommen att anmäla dig via telefon 016-16 67 00.
Kallelsen får du ungefär tio dagar innan kursstart. Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.
Anmälan är bindande. Avanmälan ska ske per e-post eller telefonsamtal till ABF senast 7 dagar innan start. Vid senare återbud återbetalas ej deltagaravgiften, alternativt kommer faktura på deltagaravgiften skickas till dig. Avanmälan sker genom att kontakta ABF.
Läs mer här om våra villkor: Villkor för anmälan