Till sidans huvudinnehåll

Tre träffar – minnen, möten och framtidstro

I samband med projektet ”Motverka ofrivillig ensamhet (MOE)” spelade fotografen Dick Lundberg in sina samtal med några människor, som får ge sin bild och dela med sig av sina berättelser och minnen. Ett studiematerial har därefter tagits fram, för att under tre träffar ge de utsatta en nyckel till social trygghet. Studiematerialet bygger på tre filmer och tre träffar.

”En avspegling av dåtid som lever vidare in i nutid.”

Se en liten teaser från filmerna här nedan…

Tre träffar – minnen, möten och framtidstro

Syftet med materialet är att ge äldre en trygg och social mötesplats där filmer används för att väcka minnen, skapa samtal och stärka känslan av delaktighet.

Genom att dela livserfarenheter, minnen och reflektioner om Sverige förr, nu och i framtiden stärks både självkänsla och gemenskap, samtidigt som ofrivillig ensamhet motverkas.

Varje träff bygger på en välkomnande fika, en trygg atmosfär och samtal som skapar nya relationer och uppmuntrar deltagarna att fortsätta besöka mötesplatser.

Filmerna fungerar som en social nyckel som ger något att samlas kring, skratta åt och känna igen sig i, och deltagarnas berättelser kan dessutom dokumenteras och bevaras för framtida generationer. Digitaliseringen lyfts fram som en möjlighet som gör allt detta möjligt, snarare än ett hinder

För mer info & kontakt: kenneth.hagberg@abf.se eller 0155-15 09 38