Utveckla ditt akvarellmåleri genom att utforska hur vattenflödet kan ge dina bilder liv och rörelse. I kursen arbetar vi med flödig akvarell, där måleriet växer fram i ett samspel mellan kontroll och slump, improvisation och eftertanke. Du får upptäcka hur färg och vatten kan skapa oväntade och uttrycksfulla effekter som stärker ditt personliga bildspråk.Vi arbetar med traditionella motiv som stilleben och landskap men akvarellen öppnar även för mer abstrakt och experimentellt arbete. Vi använder även teckning med blyerts och kol för att skissa på motivets ljus och bildkomposition.
Under kursen arbetar vi med gemensamma teman och egna bildprojekt. Du får individuell handledning och vi har även gemensamma genomgångar där vi samtalar och tittar på varandras bilder.
Innehåll
Under kursen får du möjlighet att:
- utforska “flödig akvarell” – samspelet mellan kontroll, slump och tajming
- utveckla ett friare och mer intuitivt sätt att måla
- arbeta både figurativt och mer abstrakt
- använda skiss och komposition som stöd i din process
- fördjupa och utveckla ditt personliga bildspråk
- inspireras av varandras skapande genom gemensamma genomgångar
Upplägg
Våra kurser bygger på folkbildningens pedagogik – ett öppet och levande lärande där dialog och delaktighet står i centrum. Kursledaren vägleder och inspirerar, men innehållet formas också utifrån gruppens erfarenheter, idéer och önskemål.
Tillsammans skapar vi en trygg och kreativ miljö där nyfikenhet, lust och utveckling får ta plats.
Observera: Om kursledaren blir sjuk kan enstaka tillfällen flyttas fram till slutet av terminen.
Förkunskaper
Kursen vänder sig till dig som tidigare målat akvarell och vill vidareutveckla dina färdigheter.
Ledare
Oscar Elmgren jobbar med bilder både i oljefärg och digitalt på datorn. Är intresserad av teckning, design, färg och formgivning. Oscar är utbildad på HDK och Florence Academy of Art.
Våra kursledare är erfarna inom sina ämnesområden, ofta yrkesverksamma konstnärer, och utbildade i folkbildningspedagogik.
Presentation av våra kursledare
Kursmaterial
Material ingår inte i kursavgiften. Ta gärna med det du redan har, som till exempel:
• akvarellfärger
• penslar
• akvarellpapper
Under det första kurstillfället får du också tips och vägledning kring material som kan vara bra att komplettera med.
Vi rekommenderar att du har på dig/med dig oömma kläder.
Bra att veta
- Innan du anmäler dig till en kurs, läs igenom våra Anmälningsvillkor
- För att kunna anmäla dig här på hemsidan måste du ange en mejladress. Har du inte det är du välkommen att anmäla dig via telefon 031-774 3100.
- Planerad kursstart för våren är vecka 6-8, för hösten 36 -39.
- Kallelsen får du ungefär en vecka innan kursstart.
- En studietimme = 45 min
- Kursbok och/eller arbetsmaterial ingår inte i kursavgifterna (om inte så anges).
- Som pensionär, student, arbetssökande eller funktionsnedsatt erbjuds du 15 % rabatt på kursavgiften.
- Är det något som du särskilt behöver för att ditt deltagande i cirkeln ska bli bra, tveka inte att nämna detta i din anmälan så gör vi vad vi kan för att undanröja de hinder som eventuellt kan finnas.