Till sidans huvudinnehåll

Dans Solo Salsa / Lady styling i Helsingborg

Lyft fram din feminina sida i dansen. Kursen är perfekt för den som vill utveckla sin egen dansstil och förbättra både teknik och styling. För att framhäva den feminina sidan genom dans och footwork innebär att kombinera elegans och precision.

  • Pris

    1350:-

  • Platser kvar

    14

  • Typ

    Kurs

  • Träffar

    9

Kursen passar både för nybörjare och mer avancerade dansare, då varje nivå kan anpassas för att utmana deltagarna på olika sätt.

Genom dans och footwork innebär att kombinera elegans och precision. Rörelse ska vara mjuka men ändå fyllda med energi och kontroll, där precisa och snabba fotarbete spelar en viktig roll för att skapa flödande och dynamiska uttryck. En feminin salsastil kan innebära eleganta armrörelser och accentuering av höfter i varje steg.

Innehåll:

  1. Grundsteg och fotarbete. Förfina de fundamentala stegen i salsa. Fokus ligger på att få in rytmen och koordinationen.
  2. Rytm och timing. Salsa är en musikdriven dans och det är viktigt att förstå rytmen. Du kommer att träna på att lyssna på musiken och anpassa dina rörelse efter den.
  3. Grundläggande arm- och kroppsrörelser. Du får öva på att röra armar/axlar, höfter och kropp på ett sätt som kompletterar fotarbetet. Detta ger din dans mer stil och uttryck. Lika viktigt är viktförflyttelse och din kroppshållning i dansen.
  4. Bodymovement och spinnteknik. Vi går igenom grundtekniken i spinn och bodyroles.
  5. Kombinationer och sekvenser. Du lär dig att sätta ihop olika steg och rörelser i en smidig sekvens, som gör att du kan flöda genom dansen. genom att träna footwork förbättrar du snabbhet och precision i dina steg
  6. Isolering och kroppskontroll. Fokus på att isolera olika delar av kroppen som höfter, axlar och bröst, för att skapa mer dynamik och stil i rörelserna.
  7. Musikalitet och improvisation. Du får lära dig att improvisera och uttrycka dig i dansen, vilket gör att du kan anpassa dina rörelser till olika musikstilar och tempon.
  8. Förtroende och självuttryck. En viktig del av solosalsa är att bygga självförtroende genom att uttrycka sig fritt. Du får möjlighet att utveckla din egen stil och känna dig bekväm i dansen.

Om cirkelledaren:

Viktoria har varit aktiv inom dansen sedan 2006 och har en lång erfarenhet som salsadansare. Redan 2007 började hon undervisa i Salsa och Bachata. Genom åren har hon utvecklat en djup förståelse för dans, både i teknik och känsla. Hennes musikalitet och förståelse för dans har gjort att hon skapat en egen stil. Hon har spenderat många timmar på sociala dansgolv och även organiserade danshändelser och stått på scen. Hon drivs av att lära ut och inspirera elever och andra dansare. hennes känsla för rytm och kroppskontroll gör att hon kan uttrycka både teknik och känslomässigt djup i sin dans. Passionen för dansen reflekterar i både självförtroendet på golvet och hennes förmåga att hela tiden utvecklas.

Övrig information:

Vad ska du ha på dig? Kläder som är bekväma att rör sig i! Uteskor är inte tillåtna inne i danssalen. Du kan ha sneakers eller dansskor med klack, så länge de har ett speciellt material under sulan som skyddar golvet från repor.

Bra att veta:

  • För att kunna anmäla dig här på hemsidan måste du ange mejladress. har du inte det är du välkommen att ringa 042 - 17 64 00.

Dans Solo Salsa / Lady styling i Helsingborg

  • Plats

    ABF Helsingborg, Södergatan 15 Helsingborg

  • Datum

    23 februari 2026

  • Veckodag

    Måndag

  • Tid

    20.00-21.00

  • Pris:

    1350:-

  • Kurs eller evenemang:

    Kurs

  • Antal träffar:

    9

  • Platser kvar:

    14

  • Arrangemangsnummer:

    56821

  • Medarrangör:

    ABF Öresund

Anmäl dig till Dans Solo Salsa / Lady styling i Helsingborg Anmäl dig

Gå tillsammans, dela kursen:

data hämtad 26-02-03 02.30

Liknande kurser

Engelska nybörjare

  • Plats: ABF ÅSTORP
    Köpmansgatan 10 Åstorp

  • Antal träffar: 10

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 975:-

Engelska för nybörjare i Helsingborg

  • Plats: ABF Helsingborg
    Södergatan 15 Helsingborg

  • Antal träffar: 10

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 1025:-

Vill du lära dig att väva? - Kvidinge 2026

  • Plats: Strögård Kvidinge
    Västra Storgatan 66 Kvidinge

  • Antal träffar: 1

  • Pris: Gratis

Se fler kurser