Till sidans huvudinnehåll

Dans Bachata sensual essentials i Helsingborg

Gratis fördjupningskurs i bachata sensual för dig som går någon bachata improvers eller intermediate hos oss! Vi jobbar med footwork och övningar i sensual för att vässa våra danskunskaper.

  • Pris

    Gratis

  • Platser kvar

    22

  • Typ

    Kurs

  • Träffar

    9

Ta chansen att dansa en timme extra i veckan! Bachata sensual essentials är en gratis fördjupningskurs endast för dig som går någon av våra andra bachata kurser. Observera att du behöver anmäla dig till den här kursen separat även om den är gratis.

I bachata sensual essentials kommer vi att jobba med några av de mest grundläggande elementen i bachata sensual. Vi kommer att arbeta med footwork (enskilt i grupp) och med olika övningar enskilt och i par. ALLA har nytta av den här kursen - vare sig du är lite nyare på bachata eller har dansat i många år!

Vi lägger upp övningarna så att du ska kunna jobba med din egen utveckling oavsett nivå.

Krav:

För att få gå den här kursen så ska du ha gått minst en kursomgång i bachata tidigare (hos oss eller vid annan dansskola) för att kunna tillgodogöra dig materialet. Kursen är gratis och enbart för dig som går en ordinarie bachata kurs (improvers eller intermediate) hos oss under den aktuella perioden.

Innenåll:



• Footwork tränar vi solo i grupp och du jobbar med din egen teknikutveckling. Det är otroligt utvecklande och du kan även använda footwork-material ute på socialdansgolvet.

• Grundteknik i sensual. Vi lägger tid på att gå in i och förstå en rörelse bättre. Det kan till exempel vara ”head rolls” som med teknik kan skada följaren allvarligt. Vi går då igenom hur den förs och utförs på ett tydligt och säkert sätt för att inte skada nacken.

Om ledaren:

Kursen leds av Orlando - certifierad instruktör med över 25 års erfarenhet. Orlando är tidigare svensk- och nordisk mästare i Salsa och undervisar i både linjestil och kubansk salsa. Han har undervisat både nationellt och internationellt och deltagit i flera internationella dansprojekt. Orlando är certifierad instruktör i Bachata med bland annat följande utbildningar:

🔸️Certificate Bachata Moderna basic, intermediate & Advanced: Ataca y Alemana

🔸️Bachata Sensual Certificate Official Instructor: Korke & Judith

🔸️Bachata Sensual Certificate Masterclass: Daniel y Desirée

Kursavgift:

Den här kursen är gratis men du behöver gå minst en ordinarie kurs i Salsa eller Bachata hos oss.


Bra att veta:

Måste man anmäla sig i par? Nej, vi roterar partners under lektionerna.

Vilka kläder ska jag ha på mig? Byxor du kan röra dig i och kläderna bör inte vara alltför bylsiga. Det måste inte vara träningskläder utan kom i något du känner dig bekväm i.

Vilka skor ska jag ha? Du måste inte alls investera i några speciella dansskor. Är du helt ny kan du dansa i strumpor men vi rekommenderar någon sorts inneskor som sitter bra på foten. Det kan vara skor med gummisula eller mockasula men ett tips är att ha ett par skor du känner att du kan glida eller snurra i.

Finns det omklädningsrum? Nej det gör det inte men det finns flera rymliga toaletter om man vill byta om.

Dans Bachata sensual essentials i Helsingborg

  • Plats

    ABF i Helsingborg, Södergatan 15 Helsingborg

  • Datum

    26 augusti 2026

  • Veckodag

    onsdag

  • Tid

    20.00-21.00

  • Pris:

    Gratis

  • Kurs eller evenemang:

    Kurs

  • Antal träffar:

    9

  • Platser kvar:

    22

  • Arrangemangsnummer:

    57398

  • Medarrangör:

    ABF Öresund

Anmäl dig till Dans Bachata sensual essentials i Helsingborg Anmäl dig

Gå tillsammans, dela kursen:

data hämtad 26-07-27 03.00

Liknande kurser

Intresseanmälan - Italienska för nybörjare i Helsingborg

  • Plats: ABF i Helsingborg
    Södergatan 15 Helsingborg

  • Antal träffar: 10 (måndagar)

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 1025:-

Vill du lära dig att väva? - Kvidinge 2026

  • Plats: Strögård Kvidinge
    Västra Storgatan 66 Kvidinge

  • Antal träffar: 1 (måndag)

  • Pris: Gratis

Åsbo- släkt och folklivsforskare, Sommarakademien Skåne 2026

  • Plats: Aktivitetshuset Sågen
    Ängelholmsgatan 9 Klippan

  • Antal träffar: 2 (måndagar, tisdagar)

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 850:-

Se fler kurser