Till sidans huvudinnehåll

Grundkurs i släktforskningsprogrammet Disgen

Hur man använder programmet Disgen 2025 för att registrera sin forskning.

  • Pris

    Gratis

  • Typ

    Kurs

  • Träffar

    6

Hur man använder programmet Disgen 2025 för att registrera sin forskning.

Skapande mapp för alla släktdata. Programmets uppbyggnad. Inmatning/registrering av allehanda data rörande personer, allt från födelse och dop till död och däremellan händelser i personens liv. Personens kopplingar och relationer till andra personer. Analyser och kontroller av notiser. Hantering av de orter/platser där personer bott eller verkat. Hantering av källor. Hantering av bilder. Presentationer och utskrifter på olika sätt, ansedlar och antavlor. Hur man gör utdrag av sina data för att dela med andra och göra Disbyt-utdrag.

Kursen bygger helt på Disgen 2025 och behandlar inte skillnaderna mellan 2025 och tidigare versioner av Disgen. Alla kursdeltagare jobbar med samma underlag. Obs att du inte jobbar med din egen familj.

Förkunskaper: Deltagarna förutsätts ha goda kunskaper i Windows och övrig datakunskap. Vi kommer att använda Windows som en del i Disgen så kolla dina

kunskaper med vårt dokument  "Funktioner i Windows som är viktiga att känna".  Dokumentet finns tillgängligt här på webbsidan. Är du osäker kontakta gärna kursledaren eller kursadministrationen.

Du använder din egen dator i kursen och programmet Disgen 2025 skall vara installerat. Kontakta kursledaren om du behöver hjälp med installationen. Tänk också på att datorn skall ha ett fungerande antivirusprogram samt uppdaterat Windows.

Kursen går på onsdagar 17.00 - 19.30 och omfattar 6 tillfällen. Paus med kaffe/te och smörgås ingår.

Start: 21 oktober

Slut:  25 november

Lokal: Datasalen i Föreningshuset Fontänen, Västra vägen 32.

Max antal deltagare: 6 personer.

Sista anmälningsdag: 12 oktober

Pris: 1200:- ordinarie avgift, medlem i Dis regionförening 1000:-.

Har du inte programmet köper du det på dis.se. Programmet(licensen) kostar 750 kr och köps på dis.se under fliken Verktyg.

Kursmaterial: Kurskompendium ingår i kursavgiften.

Kursbekräftelse: Du erhåller kursbekräftelse med information hur du betalar. När du får bekräftelse får du även erbjudande att teckna ett elevabonnemang på Arkiv Digital på tre (3) månader för endast 495 kr. Detta är inget krav för denna kurs utan endast ett erbjudande. Har du redan ett AD-abonnemang läggs detta till och förlänger perioden.

Kursledare: Peter Bergström Tel: 070-815 39 87, spe.bergstrom@gmail.com

Medhjälpare: Roland Jargården och Lennart Petersson

Anmäl dig till kursen här: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdTlHEIek3aXvercxJ_4yCCU_GfbBMAZGvKfma9e28kaR1zqQ/viewform

Grundkurs i släktforskningsprogrammet Disgen

  • Plats

    Fontänen, Västra Vägen 32 Linköping

  • Datum

    21 oktober 2026

  • Veckodag

    Onsdag

  • Tid

    17.00-19.30

  • Pris:

    Gratis

  • Kurs eller evenemang:

    Kurs

  • Antal träffar:

    6

  • Arrangemangsnummer:

    457029

  • Medarrangör:

    DIS-Filbyter Förening Linköping

Gå tillsammans, dela kursen:

data hämtad 26-06-16 09.55

Liknande kurser

Grundkurs i släktforskning

  • Plats: Fontänen
    Västra Vägen 32 Linköping

  • Antal träffar: 6

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: Gratis

Tolka handskrifter från 1700-talet inom släktforskning

  • Plats: Digitalt via Zoom.us

  • Antal träffar: 4

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: Gratis

Släktforskning, grundkurs

  • Plats: Fontänen
    Västra Vägen 32 Linköping

  • Antal träffar: 6

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: Gratis

Se fler kurser