Landsbygden drabbas hårdast
– Neddragningarna innebär att fler hamnar ännu längre ifrån att ta del av och delta i kultur, framför allt på landsbygden och på mindre orter. Studieförbund och bibliotek är ofta de enda mötesplatser för kulturverksamhet och aktiviteter som erbjuds, säger Annica Dahl, ABFs förbundssekreterare.
Hon nämner verksamhet för många olika målgrupper, dels de omtalade replokalerna för musik, men också viktig verksamhet som PROs och funkisrörelsens studiecirklar som skapar mening och bryter ensamhet. Likaså integrationsfrämjande insatser som språkkaféer och andra platser där människor möts och lär av varandra. ABF har en lång tradition av att finnas för alla över hela landet men när var tredje krona försvinner får det förstås stora, märkbara konsekvenser.
– För studieförbundens framtid är det helt avgörande vilken politik som förs, säger Annica Dahl, som ser Tidöpartiernas hårda nedskärningar som ett direkt hot mot en livskraftig folkbildning.
– Det minskar möjligheterna till samtal som vi så väl behöver i denna hårt polariserade tid. ABF är en bred folklig rörelse och en viktig del i ett starkt civilsamhälle. Vi behöver resurser för att fortsätta göra skillnad.
