Om föreläsningen
En föreläsning för dig som är intresserad av att lära dig om AI-genererat innehåll, fake news och konspirationsteorier. Frågor som är viktiga i relation till samhällsdebatten. Varför är yttrandefrihet och demokrati så viktigt och hur hotas den av desinformation. Hur är man källkritisk och vilka medier kan man lita på? Föreläsningen tar avstamp i aktuella debatter och frågor vi diskuterar i vardagen.
Hur ska vi förhålla oss till information i postsanningens tid där skicklighet i att få spridning på sina budskap ger makt och där allt nödvändigtvis inte behöver vara sant.
Hur kan vi bemöta konspirationsteorier och vilka frågor kan vi ställa oss själva för att avslöja påhittade nyheter och AI-genererat innehåll?
Fri entré.
I samverkan med biblioteket i Kil.
Om föreläsaren
Peter Sundin har länge arbetat med frågor som extremism, demokrati och mänskliga rättigheter.
Följ gärna ABF på sociala medier där vi delar kommande kurser och arrangemang:
ABF Värmlands Facebook
ABF Värmlands Instagram