
Högerextremism i Värmland idag
-
Plats: Biblioteket Arvika
Kyrkogatan 39A Arvika -
Start:
-
Tid: Pågår mellan och
-
Pris: Gratis
Vad händer i ett samhälle där kunskap och vetenskap ibland får stå tillbaka till förmån för lögner och annat påhittat innehåll?
Tisdag
-
Gratis
Evenemang
En föreläsning för dig som är intresserad av att lära dig om AI-genererat innehåll, fake news och konspirationsteorier. Frågor som är viktiga i relation till samhällsdebatten. Varför är yttrandefrihet och demokrati så viktigt och hur hotas den av desinformation. Hur är man källkritisk och vilka medier kan man lita på? Föreläsningen tar avstamp i aktuella debatter och frågor vi diskuterar i vardagen.
Hur ska vi förhålla oss till information i postsanningens tid där skicklighet i att få spridning på sina budskap ger makt och där allt nödvändigtvis inte behöver vara sant.
Hur kan vi bemöta konspirationsteorier och vilka frågor kan vi ställa oss själva för att avslöja påhittade nyheter och AI-genererat innehåll?
Fri entré.
I samverkan med biblioteket i Kil.
Peter Sundin har länge arbetat med frågor som extremism, demokrati och mänskliga rättigheter.
Följ gärna ABF på sociala medier där vi delar kommande kurser och arrangemang:

Plats: Biblioteket Arvika
Kyrkogatan 39A Arvika
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis

Plats: Marieberg
Kristinehamn Kristinehamn
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: 200:-

Plats: Marieberg
Kristinehamn Kristinehamn
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: 200:-