Välkommen att utveckla ditt seende och växa i ditt tecknande!
Innehåll
Vi arbetar med:
• Proportioner, lodlinjen och anatomi
• Rörelse, balans och stabilitet
• Form och volym via spännpunkter och skelettstudier
• Snabba och längre poser
Målgrupp och förkunskap
Kursen passar både nybörjare och erfarna (personlig vägledning om önskas).
Material
Ta med valfritt skissmaterial ex skissblock,sudd, blyertspennor i olika hårdhet såsom 3B, 6B och 9B, kolpennor, stompfer, rakbladskniv.
Material från ABF som finns på plats till viss begränsning: A3 papper lösblad, sudd, pennor i olika hårdhet, kol, sudd och stompfer.
(Det går även att använda ledarens material till självkostnadspris och betalas i så fall direkt till ledaren)
Stompfer: https://www.google.com/search?q=stompfer&oq=stompfer+&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyDAgAEEUYORiABBiiBDIICAEQABgKGB4yCggCEAAYgAQYogQyCggDEAAYgAQYogQyBwgEEAAY7wXSAQk0MjE4ajBqMTWoAgiwAgHxBbVz4PQIcnly&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Ledare
Marie Levin, Kursledaren Marie konstnär och erfaren lärare/pedagog i måleri och kroki sedan många år.
marielevin@gmail.com
www.marielevin.com
Dela upp betalning
Vill du dela upp din faktura i 2-3 betalningar måste du kontakta Viktoria nedan.
Kontakt ABF
Viktoria Olsén viktoria.olsen@abf.se 073-9739767
Viktigt!
Läs innan anmälan: Bra att veta om din ångerrätt, betalning, försäkringar och rabatter!
Hör gärna av dig till oss och berätta om det finns något vi kan göra för att underlätta ditt besök och ditt deltagande hos oss.
Rabatt
Flera fackförbund har medlemsförmån som ge rabatt på studiecirklar!
Ta kontakt med ditt fackförbund för att få information om eventuell rabatt på våra utbildningar samt intyg som lämnas till oss.
Följ gärna ABF på sociala medier där vi delar kommande kurser och arrangemang:
ABF Värmlands Facebook
ABF Värmlands Instagram