Innehåll
Tycker du om litteratur och givande samtal, men har svårt att avsätta tid för läsning själv? Då är vårt "novellprat" något för dig! Under träffarna läser Åsa Eklind, med lång erfarenhet av högläsning och litteratursamtal, en noggrant utvald novell. Texterna är skrivna av både svenska och internationella författare och inleds med en kort presentation av författaren och novellens sammanhang.
Medan du lyssnar får du njuta av en trevlig fikastund. Efter högläsningen samlas vi för ett öppet och inspirerande samtal om novellen. Vilka tankar väckte berättelsen? Fanns det ett budskap? Vilka frågor uppstod och hur tolkade du innehållet? Här finns inga rätt eller fel svar – allas upplevelser och perspektiv är välkomna.
Fika ingår i priset och består av kaffe eller te, smörgås samt fikabröd.
Välkommen till en stund fylld av berättelser, reflektioner och samtal i gemenskap med andra litteraturintresserade!
Övrigt
Trädgårdsgatan 1 i Viken. Hemma hos ledaren Åsa. (Katter finns i hemmet)
Ledare
Åsa Eklind
Kontakt ABF
Vid frågor kan du kontakta Viktoria Olsén på ABF Värmland: viktoria.olsen@abf.se eller tfn: 073-973 97 67
Viktigt!
Läs innan anmälan: Bra att veta om din ångerrätt, betalning, försäkringar och rabatter!
Hör gärna av dig till oss och berätta om det finns något vi kan göra för att underlätta ditt besök och ditt deltagande hos oss.
Följ gärna ABF på sociala medier där vi delar kommande kurser och arrangemang:
ABF Värmlands Facebook
ABF Värmlands Instagram