PRO är vår största medlemsorganisation som skapar mycket bra och viktig folkbildningsverksamhet varje år. I oktober bjöd ABF Värmland in till träff för studieansvariga och studieintresserade inom lokala PRO-föreningar i Värmland.
Syftet med dagen var att skapa ett forum för erfarenhetsutbyte, inspiration och nätverk mellan de som ansvarar för studier inom PRO-föreningarna. Under dagen gick de som ansvarar för seniorverksamheten på ABF Värmland bland annat igenom rollen som studieansvarig utifrån PROs beskrivning, presenterade studiematerial som Tre samtal om Sverige, Läs och res och ABFs studiehäfte. En annan viktig punkt var att uppmärksamma vikten av att minska den digitala klyftan.
Cirkelledare inspirerar
Deltagarna fick också lyssna till två cirkelledare som delade med sig av sina erfarenheter. Lena Werme från PRO Karlstad centrum berättade om studiecirkeln Skriv ditt liv, där hon använde personlig rekvisita från sin uppväxt för att väcka minnen och samtal. Hon berättade också om deras uppskattade cirkel i kris- och hemberedskap som är ett högaktuellt ämne vilket väckt stort intresse.
Lasse Sjöö från PRO Kil delade sina erfarenheter från cirklarna Bli vän med dina hörapparater, där de haft förmånen att få besök av en hörseltekniker från Region Värmland vid en av träffarna. Han betonade vikten av att kunna koppla samman dessa cirklar om hörapparater med digitala cirklar för att öka kunskapen om hur mobilen kan användas för att justera hörapparater.
Grupparbete med fokus på framtid
Efter lunch delades deltagarna in i grupper där man fick jobba med teman som hur man hittar nya cirkelledare, gör sin verksamhet mer attraktiv och planering av nya studiecirklar. Det kom många bra idéer ur de diskussioner som fördes. Dagen avslutades med en öppen diskussion om hur vi kan stötta varandra i framtiden.
Sammanfattningsvis kan vi konkludera att dagen uppskattades mycket. Många nämnde i utvärderingen att det var trevligt, inspirerande, ett bra upplägg och att det var roligt att träffa andra föreningar från hela länet. ABF Värmlands förhoppnings är att varje år kunna anordna en fysisk studieträff för PRO som kompletteras med digitala nätverksträffar för att öka utbytet.