Till sidans huvudinnehåll

Där älvarna samman flyta

Det är i år 40 år sedan urpremiären av Gunilla Wennbergs starka historiska spel! I augusti återvänder berättelsen om Kierstin Persdotters livsöde till Ängsholns Folkpark i Gagnef – en gripande och aktuell historia om kärlek, makt och mod.

  • Pris

    250:-

  • Typ

    Evenemang

Innehåll

40 år efter urpremiären av Där älvarna sammanflyta är det dags att återigen ta del av Gunilla Wennbergs mäktiga och berörande berättelse. I denna nypremiär möter vi Kierstin Persdotter – kvinnan som 1786 blev den sista i Gagnef att halshuggas och brännas på bål.

Föreställningen bygger på verkliga händelser och skildrar Kierstins liv – från kärlek, hopp och gemenskap till mörker, förtvivlan och ett ödesdigert beslut. Vi får också följa hennes barns liv efter att deras mor avrättats.

Detta historiska spel är mer än en berättelse från förr. Det speglar frågor som fortfarande är högst relevanta idag – maktbalans, våld i hemmet, utsatthet, normer och civilkurage. Samtidigt finns här värme, gemenskap och spirande kärlek, när livet gör sig påmint även i en svår tid.

Med respekt för historien och utan att försköna verkligheten bjuder föreställningen på både starka känslor och viktiga perspektiv, men även glädje, humor och dråpliga situationer.

Välkommen till en kväll fylld av historia, dramatik och eftertanke under sommarhimlen i Gagnef.

Om Ängsholn

Läktarens utsikt ner mot älven fyller platsen med en magisk ro. Platsen fröjdas av växlighet och djur som hälsar på – ibland mitt i föreställningar! Ekorren Ratatosk har gjort sig bekant med de medverkande och är med både på repetitioner och föreställningar, och på andra sidan älven hör man räven yla om natten.

Nere vid spelplatsen är vi som avskärmade från resten av världen och lever för stunden. Det är en plats där regnet kan ösa ner och man vill bara sitta kvar och stirra ut över älven. Oavsett väder så gör vi varje föreställning till en unik upplevelse. Trots extrem hetta eller ihållande spöregn så får publik såsom ensemble en härlig kväll.

TÄNK PÅ att det kan bli lite kyligt under kvällen! Ta med varma kläder och gärna filt eller något annat att lägga ut på bänkarna.

Biljetter

Vuxen 250 kr
Pensionärer 220 kr
Barn/ungdom upp till 18 år 150 kr
Föreställningen rekommenderas ej för barn under 6 år.

Föreställningen visas 5, 6, 7, 8, 9 augusti

Biljetter köps på nortic.se eller på plats.

Fika finns att köpa i kiosken.

Vid köp på plats används kontanter eller Swish. Ej kort.

Samverkansparter

Gagnefs Amatörteaterförening som spelar teater nere vid älvens kant. Grundat av Gunilla Wennberg, har nu teatern växt till en enorm ensemble med fantastiska sommarföreställningar varje år. Nya idéer till tidigare föreställningar sätts i bruk varje år och ingen föreställning är sig lik den innan.

Tillgänglighet

Vår ambition är att så många som möjligt ska kunna delta i våra verksamheter. Har du frågor kring tillgänglighet är du välkommen att kontakta Hanna Östman på Gagnefs amatörteaterförening. Mob: 070-855 89 33

Där älvarna samman flyta

  • Plats

    Ängsholns Gagnefs folkpark, Ängsholsvägen 28 Gagnef

  • Datum

    6 augusti 2026

  • Veckodag

    Torsdag

  • Tid

    19.00-21.20

  • Pris:

    250:-

  • Kurs eller evenemang:

    Evenemang

  • Arrangemangsnummer:

    36418

  • Medarrangör:

    Gagnefs Amatörteaterförening

Gå tillsammans, dela evenemanget:

data hämtad 26-06-10 17.10

Liknande kurser

Där älvarna samman flyta

  • Plats: Ängsholns Gagnefs folkpark
    Ängsholsvägen 28 Gagnef

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 250:-

Där älvarna samman flyta

  • Plats: Ängsholns Gagnefs folkpark
    Ängsholsvägen 28 Gagnef

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 250:-

Där älvarna samman flyta

  • Plats: Ängsholns Gagnefs folkpark
    Ängsholsvägen 28 Gagnef

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 250:-

Se fler kurser