Upplägg
Fortsättningskurs, hunden ska kunna doften eukalyptus och du ska kunna se när din hund markerar.
Vi arbetar med en hund i taget för effektiv inlärning och för möjligheten att se andra ekipage och lära sig av dem. Teori och praktiska övningar varvas under kursen.
Utgångspunkten i alla våra studiecirklar/kurser är folkbildningspedagogiken. Den bygger i korthet på en dialog mellan ledare och deltagare. Ledaren är visserligen navet i cirkeln men deltagarnas önskemål, ev förkunskaper och behov är avgörande för hur den gemensamma kunskapsresan ska se ut. Här ägnar vi oss åt lärande i en liten demokratisk grupp där nyfikenhet och glädje genomsyrar arbetet.
Anmälan
Anmälan sker via abf.se, ange uppgifter om din hund (namn, ras, ålder) i fältet Kommentar. Alla hundar från 10 mån och uppåt som är vaccinerade är välkomna.
Kallelse med information om betalning mailas ut till mailadressen du angav vid din anmälan.
Cirkelledare
Lotta Torstensson utbildad nosework instruktör och domare.
Frågor om kursen ställs till Lotta på 070-645 56 81 eller lottatorstensson@outlook.com
Studiematerial
Material ingår inte i kursen.