
Pardans-Bachata
-
Plats: Sveasalen
Sveagatan 14 Leksand -
Antal träffar: 8 (tisdagar)
-
Start:
-
Tid: Pågår mellan och
-
Pris: 200:-
Har du längtat efter att stå på scenen – men saknat någon att musicera tillsammans med? Då är Sångkollektivet för dig.
söndag
-
2995:-
Kurs
4
Sångkollektivet är en kurs för dig som vill ta steget upp på scenen tillsammans med andra. Under fyra söndagskvällar möts vi för att skapa ett gemensamt konsertprogram som sedan framförs inför publik.
Här får du möta andra som också vill sjunga, musicera, samarbeta och utvecklas. Kanske har du en låt du längtar efter att framföra, en idé du vill testa eller bara en stark önskan om att hitta andra att musicera tillsammans med. Innehållet formas gemensamt av gruppen och utgår från deltagarnas idéer, röster, instrument och önskemål.
Kursen leds av pedagog Viktoria Åkesson Forsman som finns med som ledare och coach under arbetet. Du får tips och råd kring sång, musikaliskt uttryck, framförande och hur du kan utveckla det du vill säga med musiken. Jag hjälper också till med musik- och sångcoachning och, om gruppen önskar, med repertoaridéer och arrangemang.
Men Sångkollektivet bygger också på det gemensamma arbetet. Mellan våra träffar förväntas du öva på egen hand och samarbeta med de andra deltagarna. Det är tillsammans vi bygger konserten – från första idé till färdigt program.
Välkommen till Sångkollektivet – ett kreativt sammanhang för dig som vill hitta andra att musicera med, utvecklas som musiker och sångare och tillsammans skapa en konsert som är helt vår egen.
info@visjunger.se

Plats: Sveasalen
Sveagatan 14 Leksand
Antal träffar: 8 (tisdagar)
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: 200:-

Plats: Biblioteket Borlänge
Sveagatan 15 Borlänge
Antal träffar: 4 (tisdagar, fredagar)
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis

Plats: Sörboskogen och Môsgårn
Borlänge
Antal träffar: 1 (onsdag)
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis