Innehåll
Drömmer du om att kunna prata spanska på resan, i studierna eller bara för nöjes skull? Den här kursen är perfekt för dig som är nybörjare och vill bygga en stabil grund i spanska språket.
I Spanska för nybörjare får du steg för steg lära dig grunderna i spanska. Vi fokuserar på vardagliga ord och fraser, uttal, enkel grammatik och grundläggande konversation.
Målgrupp och förkunskap
Du behöver inga förkunskaper – kursen anpassas för dig som aldrig läst spanska tidigare. Målet är att du efter kursen ska känna dig trygg med att förstå och använda enkel spanska i vardagliga situationer.
Material
Kursen utgår ifrån boken Muchas Gracias av Örjan Hansson, David Llanos Saavedra, ISBN:9789186451165.
Boken ingår inte i kursavgiften, och kan införskaffas på egen hand inför kursstart eller beställas av ledaren vid första träffen.
Ledare
Carolina Chio de la Garza
Tillgänglighet
Vår ambition är att så många som möjligt ska kunna delta på våra kurser och använda vårt material. Har du frågor kring tillgänglighet är du välkommen att kontakta oss.
Villkor
Läs ABFs villkor för anmälan här: https://www.abf.se/dalarna/kurser-evenemang/villkor-for-anmalan-cirklar-kurs-och-arrangemang/