
26 Juli 19,00 visas The Odysseys på Bio i Bräcke
-
Plats: Bräcke Folkets Hus
Hantverksgatan 27 Bräcke -
Start:
-
Tid: Pågår mellan och
-
Pris: Gratis
På ett torg någonstans sitter Sture Charles ”Limpan” Lindberg. Likt så många andra i vårt samhälle, har han hamnat i utanförskap. Varför? En monologföreställning med glädje, humor, sång och avgrundsdjup sorg. Ett litet komprimerat liv helt enkelt. . I samarbete med ABF
måndag
-
300:-
Evenemang
Biljett köper du på Tickster eller på dörren i mån av plats!
En hommage till Allan Edwall 1924-1997
1977 släpptes novellen Limpan av Allan Edwall. Många år senare dramatiserades den av Martina Montelius. Nu har Niklas Ejnar bearbetat den vidare.
Limpan handlar om en hemlös, arbetslös och fördrucken man som tappat fotfästet och fallit mellan plankorna i samhället. Han sitter på en parkbänk och försöker förklara, för den som råkar höra, varför han hamnat där och varför han inte förtjänar att finnas. Men i mörkret finns också en levnadsglöd, humor och kärlek.
Medverkande
Skådespelare: Niklas Ejnar
På dragspel: Samuel Olivares Linderström
Konstnärligt team
Text och Musik: Allan Edwall
Dramatisering: Martina Montelius
Förlag: Columbine Teaterförlag
Bearbetning: Niklas Ejnar
Producent
Niklas Ejnar

Plats: Bräcke Folkets Hus
Hantverksgatan 27 Bräcke
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis

Plats: Jamtli
Museiplan 2 Östersund
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis

Plats: Hjalmar Strömer Stugan
Hembygdsgården 1003 Strömsund
Start:
Tid: Pågår mellan och
Pris: Gratis