Till sidans huvudinnehåll

Så kan din förening nå ut på Facebook – utan annonser

Från och med 6 oktober tillåter Facebook inte längre annonser eller boostade inlägg som rör sociala frågor, val eller samhällsengagemang.

Publicerad 2025-10-07

Det påverkar många av våra medlemsföreningar och fria grupper som samarbetar med oss kring marknadsföring av sin verksamhet på sociala medier, exempelvis studiecirklar och föreläsningar. Men det finns alternativ.

Så kan ni ändå synas:

  • Följ ABF Örebro län på Facebook och Instagram
  • Gilla och kommentera våra inlägg
  • Dela vidare i dina egna flöden i sociala medier

Det personliga nätverket är ofta lika starkt som en betald annons. Men det gäller att visa engagemang i sociala medier. Att bara läsa inlägg som verkar intressanta, och sedan scrolla vidare, räcker tyvärr inte.

Vi vet att digital synlighet är en viktig del av vårt arbete, men trots begränsningarna i Facebooks annonssystem finns det ändå fortfarande stora möjligheter att nå ut.

Tillsammans fortsätter vi att synas – utan att vara beroende av betalda annonser.

Dela artikeln