
Spanska fortsättning - Karlshamn
-
Plats: ABF Huset
Kungsgatan 32 Karlshamn -
Antal träffar: 9
-
Tid: Pågår mellan och
-
Pris: 755:-
Cirkeln ger dig möjlighet att prova på keramik och därmed öppna upp en helt ny värld av kreativt skapande. Du får känna hur det är att ha lera mellan fingrarna och lära dig om olika tekniker som efter cirkeln ger dig en möjlighet att gå vidare och förtydliga egna idéer inom keramiskt hantverk.
Tisdag, Onsdag
-
1010:-
6
Kurs
6
Här får du utveckla din känsla för form och för materialets speciella egenskaper. Detta sker genom att prova på olika tekniker som att tumma, ringla, kavla, skulptera och glasera. Vi träffas 2 gånger i veckan under 3 veckor, tisdagar och onsdagar. OBS! Drejning som teknik lär vi inte ut i början utan först efter vi lärt känna lera som material och vissa grundtekniker.
OBS! Denna grupp är avsedd till nybörjare så har du gått mer än en kurs tidigare och anmäler dig till denna cirkel så blir du borttagen från listan då cirkeln endast är till för nybörjare.
Ledaren guidar dig i alla moment och lär dig grunderna.
Du kan välja mellan olika leror och ett stort antal glasyrer/färger till dina alster. Lera finns att köpa på plats i verkstaden. Kostnaden för material tillkommer och faktureras efter avslutad cirkel. I priset för lera ingår glasyr och bränning.
Egen lera får inte tas med!
Böcker för inspiration finns på plats i keramiklokalen.
Denna cirkel leds av Lena Nilsson
Alla våra cirkelledare har omfattande erfarenhet inom sitt ämnesområde och som pedagoger och har gått ABFs grundläggande cirkelledarutbildning.
Du måste avanmäla dig senast 3 dagar innan kursstart, för att inte bli betalningsskyldig. Avanmälan sker via info.blekinge@abf.se eller ring 0457-17090.
Det är endast med läkarintyg du kan avanmäla dig närmare start eller efter start, samt får ersättning för uteblivna tillfällen.
Om du avanmäler dig sent och det finns en reserv som kan ta din plats blir du inte betalningsskyldig.
Välkommen att delta i vår cirkelverksamhet!
Läs detta innan du anmäler dig: Villkor för anmälan
Önskar du dela upp din betalning av deltagaravgiften? Meddela oss detta när du anmäler dig så lägger vi upp det så det passar dig.
Som deltagare är du försäkrad för olycksfall under studietiden, samt under färd till och från studielokalen.
Personnummer är en obligatorisk uppgift för vår rapportering till Folkbildningsrådet. Vi måste därför ha personnummer på alla som deltar i vår studieverksamhet.

Plats: ABF Huset
Kungsgatan 32 Karlshamn
Antal träffar: 9
Tid: Pågår mellan och
Pris: 755:-

Plats: ABF:s Studielokaler
Östra Köpmansgatan 36, 1 tr Karlskrona
Antal träffar: 6
Tid: Pågår mellan och
Pris: 520:-

Plats: ABF:s Studielokaler
Östra Köpmansgatan 36, 1 tr Karlskrona
Antal träffar: 5
Tid: Pågår mellan och
Pris: 785:-