Till sidans huvudinnehåll

En ny färgsprakande utställning!

Vernissage 19 september kl 12,00 Öppettider är lördagar och söndagar kl 11.00 - 15.00

  • Pris

    Gratis

  • Typ

    Evenemang

Utställare:

Lina Nordblad
Jag heter Lina och är trebarnsmamma och arbetar inom vården. Vid sidan av vardagens alla måsten har jag hittat min egen plats för återhämtning – i måleriet. Jag fascineras av uttryck, färger och det som kan växa fram på en målarduk. Jag börjar sällan med en färdig bild i huvudet. Tvärtom tycker jag om att inte veta exakt vart målningen ska ta vägen. Jag låter färgerna, känslan och stunden styra. Färger har alltid varit en stor del av mig. Jag är en glad och färgstark person som trivs när det händer saker runt omkring mig, och det får gärna synas i min konst. När jag målar stänger jag ute vardagen för en stund. Penseln blir ett sätt att koppla av, vara kreativ och bara vara Lina. Här finns mina färger, mina känslor och mina små resor på duk.

Ingela Kajrup
Hobbykonstnär som arbetar i akryl. Jobbar i olika tekniker, oftast abstrakt med inriktning på struktur och lager på lager.

Sofie Friberg
Varför jag började måla!🎨
När min pappa gick i pension, så tog han upp målandet igen, efter att det legat på paus p g a jobbet och innan han gick bort tidigt så hann han måla några tavlor och jag vill hylla honom i mina tavlor så en viss blomma han alltid målade finns i mina tavlor så han är alltid med mig! Jag har alltid kladdat på papper när jag skrivit något och därför ville jag börja måla!

Yvonne Borgström
Min fantasi fick en skjuts när jag på 1970 och -80 talet. Läste Richard Bach s böcker om “Jonatan Segull” samt “Bron mellan då och sedan”. De innehöll teman som Individualism, Självförverkligande, Förlåtelse, Kärlek, Inre kamp, Andlig utveckling. Detta har gång på gång väglett mej. Jag har tränat och utbildat mej i Konst och Symbolik genom åren. Fåglar har en symbolisk dimension som ständigt återkommit i olika skepnader, stilar, och aktiviteter. Det en gång så levande materialet uppstår som humoristiska NATUR stilleben i olika fågelkaraktärer.

VÄLKOMNA!!

Arrangör: Konsthändigt i samarbete med ABF Blekinge

En ny färgsprakande utställning!

  • Plats

    Konsthändigt, Nedre Brogatan 10 Olofström

  • Datum

    19 september 2026

  • Veckodag

    lördag

  • Tid

    12.00-13.30

  • Pris:

    Gratis

  • Kurs eller evenemang:

    Evenemang

  • Arrangemangsnummer:

    151367

  • Medarrangör:

    Konsthändigt

Gå tillsammans, dela evenemanget:

data hämtad 26-09-16 21.01

Liknande kurser

Picknickkonsert med Blås Bröders

  • Plats: Magasinet
    Rosengatan 16 Ronneby

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 150:-

Svanholm Singers - När orden tar slut

  • Plats: Jämshögs kyrka
    Bygatan Jämshög

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 180:-

Bio Kontrast visar filmen "Father, mother, sister, brother"

  • Plats: Olofström Grand Biografen
    Östra Storgatan 2 Olofström

  • Start:

  • Tid: Pågår mellan och

  • Pris: 100:-

Se fler kurser