Välkommen till en inspirerande och kreativ workshop där vi utforskar konsten att skapa egna miniatyrkläder. Att arbeta i liten skala är både utmanande och roligt – och ger stora möjligheter att använda fantasi och hantverksskicklighet. Ledare är Lakkana Vong-Ngamkanok, formgivare och konstnär.
Under workshopen får du prova på att sy små plagg i skala 1:12, perfekt för dockhus eller som dekorativa detaljer. Vi arbetar med återbruk i fokus och använder material som gamla tygbitar, strumpor och filt, vilket gör varje plagg unikt.
Innehåll
Du får lära dig grunderna i miniatyrsömnad och arbeta praktiskt med att skapa ett eget plagg. Vi går igenom materialval, enkla tekniker och tips för att lyckas i liten skala. Du kan sy för hand eller använda symaskin, beroende på vad du känner dig bekväm med.
För vem passar workshopen?
Workshopen passar både nybörjare och dig som har tidigare erfarenhet av sömnad. Det viktigaste är nyfikenhet och lust att skapa.
Pris
425:- + materialkostnad på ca 200:- som betalas på plats.
Mål
Målet är att du efter workshopen har skapat minst ett eget miniatyrplagg samt fått inspiration och kunskap att fortsätta skapa hemma.
Ledare
Lakkana Vong-Ngamkanok, formgivare och konstnär.
Datum och plats
27/8
9-1600
Fikana Studio
Pris
Pris 300:- , materialkostnad tillkommer