Innehåll
Under denna kurs får du lära dig grunder och praktiska saker som är bra att känna till när du ska mjölksyra/fermentera din mat.
Vi kommer prova rotfruktssyrning, göra kimchi, prata om säkerhet, mikrober, hälsa, hållbarhet, jäsningsprocess mm. Vi lär oss hur du kan ta tillvara på matsvinn och göra fantastiskt hållbara recept.
Målgrupp och förkunskaper
Denna kurs passar alla som är nyfikna på att lära sig mjölksyra, få inspiration och kunskap. Ingen förkunskap krävs. Du är välkommen även om du har provat att mjölksyra innan.
Tips och Material
Till kursen behövs att du köper 4 st glasburkar (syltburkar 5 dl). Ta med 1 st till första gången. Dessa finns att köpa på IKEA för 25 kr st. Länk till burkarna på IKEAS hemsida.
Övrig utrustning och ingredienser finns på plats och ingår i priset.
OBS! Vi träffas varannan vecka.
Avanmälan – det här gäller
Du måste avanmäla dig senast 5 arbetsdagar innan kursstart, för att inte bli betalningsskyldig. Avanmälan sker via info.malmosydvast@abf.se eller ring 040-352400. Det är endast med läkarintyg du kan avanmäla dig närmre start eller efter start, samt få ersättning för uteblivna tillfällen.
Om du måste avanmäla dig sent och det finns en reserv som kan ta platsen blir du inte betalningsskyldig. Kan du själv ge platsen till en ersättare blir du inte betalningsskyldig (denna går dock inte före en reserv om det finns).
Tillgänglighet
Vår ambition är att så många som möjligt ska kunna delta på våra kurser och använda vårt material. Har du frågor kring tillgänglighet är du välkommen att kontakta oss.