Gilla du att fotografer och dessutom är nyfiken på Lund, då är denna promenad något för dig.
Träffas mellan kl.10:00-15:00 (inklusive 30 min fika/lunchpaus). Samling och avslut i ABF Mittskånes lokaler.
Vårt fokus kommer att vara kamerans inställningar och fotografering. Vi börjar med att gå igenom några kamerainställningar som passar för den här typen av fotografering, sedan går vi en runda i Lunds centrala dela och tittar på gamla byggnader, folkliv, torg och avslutar i Lunds botaniska trädgård. Därefter återvänder återvänder vi till lokalen och har 30 minuters paus.
Efter pausen väljer deltagarna ut cirka 3 bilder som de är nöjda med och visar dessa för övriga gruppen. Det brukar vara roligt att både visa och se varandras bilder och få respons på dem Vi samlas och går sedan ut i det vackra Lund och fotograferar.
Startdatum är preliminärt och är beroende av väder och vind.
När du anmäler dig, så gör du en intresseanmälan och vi återkommer sedan när det börjar närma sig start. Minimum för start 4 deltagare.
Medtag egen digital systemkamera
Ledare: Sussa Stubbergaard
Välkomna!