G FLOW, en tjejcirkel på tema självkänsla och psykisk hälsa, skapades för att erbjuda en trygg plats där unga tjejer i Jordbro kan stärka sitt självförtroende, hitta sina uttryck och möta andra i liknande situationer.
Varje träff samlade omkring 10–12 deltagare. Under träffarna arbetade gruppen med teman som självkänsla, känsloreglering och mod genom samtal, övningar och rörelse.
– Det mest värdefulla med G FLOW har varit att se deltagarnas självförtroende växa på så kort tid. Arbetet med självkänsla och känsloreglering, kombinerat med meditation och dans, hade en konkret positiv effekt på deras mående, säger Madeeha, psykolog, meditationsguide och dansare som ledde verksamheten.
“Vi önskar att det här aldrig behövde ta slut”
Flera av tjejerna satte också ord på vad träffarna betydde för dem. När en representant från Haninge kommun deltog vid en träff sa en av tjejerna: “Vi önskar att det här aldrig behövde ta slut!”. Vid ett annat tillfälle beskrev en deltagare ledaren Madeeha med orden: “Du känns som storasystern vi behöver”.
Madeeha berättar också att tjejerna fått med sig konkreta verktyg från träffarna. Flera har beskrivit hur de i dag lättare kan hantera svåra känslor och utmanande situationer i vardagen.
Verksamheten visar vad som blir möjligt när flera lokala aktörer går samman. Genom samarbetet mellan Rohani, UNG 137, Haninge kommun och ABF Södertörn har en ny mötesplats skapats för tjejer i Jordbro. Här får de träffas, prova nya saker och prata om sådant som är viktigt i vardagen.
Det här är en viktig del av folkbildningen, där lokalt engagemang bidrar till gemenskap och ger fler möjlighet att vara delaktiga.

