Till sidans huvudinnehåll

Avdelningarna slås ihop för en starkare framtid

För att möta framtidens utmaningar och fortsätta vara en stark lokal folkbildningsaktör har Södra-Östra Dalarna, Borlänge-Nedansiljan och Dala Finnmark beslutat att gå samman och bilda en gemensam ABF-avdelning.

Publicerad 2025-05-05

Bakgrunden är det förändrade omvärldsläget. Det statliga stödet till folkbildningen har minskat kraftigt och samtidigt har kraven på administration och dokumentation ökat. ABFs förbundsstämma 2024 beslutade dessutom om en ny treledsorganisation med tydliga kriterier för vad en avdelning ska uppfylla vad gäller funktioner och ekonomisk omsättning.

Det här är en utveckling som påverkar många avdelningar i hela Sverige. Vår sammanslagning är en del av en bredare rörelse inom ABF, där flera avdelningar väljer att gå samman för att stå starkare tillsammans.

Vi ser stora fördelar med att bilda en gemensam avdelning:

  • Stärkt kapacitet: Tillsammans får vi större möjligheter att planera, samordna och utveckla vår verksamhet.
  • Minskad sårbarhet: En större ekonomisk och organisatorisk bas ger oss bättre förutsättningar att stå emot yttre förändringar.
  • Effektivare resurshantering: Genom att samla administrativa funktioner frigör vi tid och resurser till det som är viktigast – folkbildningsverksamheten.
  • Utökat samarbete: Personal med liknande arbetsområden kan stötta varandra och dela erfarenheter.

För dig som deltar i studiecirklar, kurser eller annan verksamhet förändras ingenting. Allt fortsätter som planerat, på samma plats och med samma innehåll.

Vi vet att många har frågor och tankar kring förändringen. Prata gärna med din verksamhetsutvecklare – eller kontakta oss via e-post om du undrar något.

Tillsammans fortsätter vi att stärka folkbildningen – i hela vårt område, i både stad och landsbygd att folkbildningen fortsätter leva och utvecklas – lokalt, nära och starkt.

Dela artikeln