Till sidans huvudinnehåll

Ny kampanjfilm: Utan folkbildning tystnar Sverige – Del 2

Kampanjen "Utan folkbildning tystnar Sverige" fortsätter när ABF släpper en ny film om IF Metalls konflikt med Tesla. Filmen bygger på verkliga händelser och skildrar strejken, solidariteten och folkbildningens roll i människors vardag.

Publicerad 2026-05-22

En berättelse om vardag, gemenskap och organisering

Den nya filmen är inspelad i Umeå och följer en strejkvakt och hans familj under en helt vanlig dag. Samtidigt skildras de studiecirklar och fackliga utbildningar som ABF arrangerar tillsammans med IF Metall runt om i landet.

Samtliga roller spelas av personer med egen erfarenhet av facklig organisering, ABF eller arbetarrörelsen.

– Vi vill skildra människors vardag och den verklighet som många känner igen sig i. Det här handlar ytterst om kunskap, gemenskap och människors möjlighet att organisera sig tillsammans. Där spelar ABF och studieförbunden en viktig roll, säger Fredrik Pettersson, kommunikationschef på ABF.

– Många ideella organisationer underskattar sitt eget berättande och tror att allt måste köpas utifrån. Men själva kärnan i kommunikationen måste komma inifrån organisationen och människorna som faktiskt lever i och förstår verksamheten, säger Fredrik Pettersson.

Kampanjen ”Utan folkbildning tystnar Sverige” fortsätter

Filmen är en fortsättning på ABF:s kampanjfilm ”Utan folkbildning tystnar Sverige”, som tidigare i år belönades med pris för bästa opinionsbildningsfilm på Publishinggalan.

Precis som i den tidigare filmen har merparten av idéarbetet, manus och konceptutveckling gjorts internt av ABF:s kommunikationsavdelning tillsammans med den Eskilstunabaserade kommunikationsbyrån aStory.

– Det känns meningsfullt att få vara med och bidra till en kampanj som lyfter folkbildning, kultur och demokrati, säger Marko Määttä, ägare på aStory.

Folkbildning, kultur och demokrati

De senaste åren har studieförbunden fått kraftigt minskade anslag. Enligt ABF riskerar det att påverka människors möjligheter att mötas, ta del av kultur och organisera sig i föreningslivet – inte minst utanför storstäderna.

– Folkbildning uppfattas ibland som något abstrakt, men i praktiken handlar det om replokaler, studiecirklar, fackliga utbildningar och mötesplatser där människor växer tillsammans och får kunskap och mod att förändra sina liv och samhället omkring sig, säger Fredrik Pettersson.

Filmen släpps den 22 maj 2026 och är en del av ABF:s större satsning kring folkbildning, kultur och demokrati inför höstens val.

Utan folkbildning tystnar Sverige – Del 2

Varför kampanjen Utan folkbildning tystnar Sverige?

Folkbildning är studieförbund och folkhögskolor.
Det är studiecirklar, föreläsningar, replokaler, kurser och möteslokaler öppna för alla – i hela landet. Sånt som gör vardagen lite mindre grå, som gör samhället lite starkare och gör oss till lite mera människor.

Sveriges regering tar nu bort var tredje statlig krona till studieförbunden.
Det betyder att var tredje studieförbundsdriven replokal riskerar att stängas, var tredje språkkurs att ställas in och var tredje ABF-skylt att slockna.

Det kommer göra Sverige tråkigare, tystare och dummare.
Och det är därför vi vägrar vara tysta.

Var med och gör skillnad så här!

Dela artikeln