Till sidans huvudinnehåll

Nytt studiematerial: Tre samtal om Sverige – ABF och PRO i samverkan för ett starkare civilsamhälle 

ABF, PRO och Tankesmedjan Tiden lanserar tillsammans Tre samtal om Sverige – ett nytt studiematerial som bjuder in till reflektion och dialog om samhället, demokratin och framtiden. Genom tre tematiska träffar får deltagare möjlighet att diskutera aktuella frågor och stärka engagemanget för ett levande civilsamhälle.

Publicerad 2025-03-07

Vi på ABF är stolta över att presentera Tre samtal om Sverige, ett nytt studiematerial framtaget tillsammans med PRO och Tankesmedjan Tiden. Genom tre tematiska träffar ger materialet en möjlighet att reflektera över samhället, demokratin och framtiden – tillsammans. 

Studiecirkeln är uppbyggd kring tre frågor: 

  • Var framtiden bättre förr?
  • Vår sköra, sega demokrati
  • Jag-jag-jag-samhället 

– Det här handlar om hur samhället egentligen är och hur vi vill ha det i framtiden. Kan vi påverka? Är demokratin på väg ut? Finns det saker att göra? Och jag tror att det finns massor. Vi kan hitta på många saker tillsammans, om vi pratar med varandra, säger Åse Lindestam, ordförande PRO.

– Folkbildningen handlar om att ge människor verktyg att förstå och påverka sin omvärld. I en tid av polarisering och samhällsförändringar är samtalet viktigare än någonsin, och den här studiecirkeln skapar en plats för just det, säger Fredrik Pettersson på verksamhets- och kommunikationschef ABF. 

PRO och ABF har en lång tradition av samarbete, och detta material är ett led i att stärka vår gemensamma roll för att skapa engagemang och framtidstro.

Vill du starta en studiecirkel? Kontakta ditt lokala ABF-kontor!

Dela artikeln