I debattartikeln varnar ABF:s förbundsordförande Tomas Eneroth tillsammans med bland andra Peter Hultqvist för att Sverige riskerar att underskatta betydelsen av social motståndskraft.
“Ett starkt militärt försvar utan en stark demokratisk beredskap är ett ihåligt försvar”, skriver de, och pekar på hur tillit, kunskap och sammanhållning är avgörande för ett lands förmåga att stå emot kriser och påverkan.
Budskapet förstärks i ABF:s aktuella rapport om en ny svensk modell för totalförsvaret. Där föreslås en riktad satsning där folkbildningen får en tydligare roll i att stärka den civila beredskapen – i hela landet.
– Säkerhet i vår tid handlar också om social motståndskraft. Ett samhälle med hög tillit och starka gemenskaper står bättre rustat i kris, säger Tomas Eneroth.
Rapporten lyfter hur studieförbund, folkhögskolor och civilsamhälle redan idag fungerar som en demokratisk infrastruktur – med närvaro i hela landet och med förmåga att snabbt samla människor i oroliga tider.
Samtidigt sker omfattande nedskärningar i folkbildningen, trots att behovet av civil beredskap ökar.
– Folkbildningen är inte ett särintresse. Den är en del av Sveriges totalförsvar, säger Eneroth.
ABF föreslår bland annat en särskild folkbildningssatsning inom totalförsvaret, med fokus på källkritik, informationsförståelse, krisberedskap och lokal organisering.
